Czy tak wyglądają tiki nerwowe?

Witam. Od miesiąca mam problem z oczami. Ciągle nimi mrugam. Raz jest tak że zaczynam mrugać od południa, a raz jest tak że od samego rana. Pani doktor podejżewa że to tiki nerwowe. Przepisała mi leki, ale ja boje się ich bać ze względu na skutki uboczne. Zreszta, nie do końca jestem pewna czy to jest to. Codziennie rano mam zaropiałe oczy. Więc myśle że to nie są tiki. Proszę o pomoc. Mam 18 lat i zaczynam prawko jazdy, a nie wiem co mam zrobić.

Witam!
Sprawa nerwicowa, zresztą tiki leczymy podobnie. Poza tabletkami wskazana odpowiednia psychoterapia. Skutków ubocznych leków nie musi się Pani bać - o nich przynajmniej producent coś napisał, a o tym jakie świństwa serwują nam do jedzenia jest cicho - tzw. "zmowa milczenia". Jeżeli w Waszej PZP jest dobry psycholog to może wyprowadzi Panią na prostą stosując "czystą" psychoterapię.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Dzień dobry,
Oczywiście przed stwierdzeniem, że to tiki nerwowe trzeba wykluczyć inne podłoże problemu (np. okulistyczne, ewentualną infekcję).Czy objawy mają charakter psychogenny najlepiej jest stwierdzić na podstawie ich obserwacji i pogłębionego wywiadu zebranego do pacjenta.
Tego typu objawy często mają łagodny i przemijający charakter i wiążą się z jakimś nowym, trudną sytuacją w życiu. Co do ewentualnego leczenia - jeśli jest ono dobrze dobrane, nie należy się go obawiać.

Jakub Kaźmierski

www.medart-centrumpsychiatrii.pl