Czy taka depresja z napadami agresji może być CHAD?

Dzień dobry, Od kilku lat z walczę z depresją, miałam trudne dzieciństwo i dwa związki pełne rozczarowań. Wciąż nie pozbierałam się po tym co się wydarzyło. Czuję się ciągle bezużyteczna, beznadziejna, zrezygnowana, samotna i odrzucona. Dodatkowo od jakiegoś czasu błahe rzeczy potrafią doprowadzić mnie do wybuchu agresji, trzaskam drzwiami, przeklinam, płaczę. Po pierwszej wizycie psychiatra przepisała mi lamitrin, dlatego martwię się czy taka depresja z napadami agresji może być CHAD? Pozdrawiam

Witam,

obniżenie nastroju, płaczliwość połączona z wybuchami agresji i impulsywnością moga występować zarówno w "czystej" depresji (jako przejawy niepokoju), mogą też być przejawem cech dwubiegunowych- np. w stanach mieszanych występują równoczesnie objawy depresyjne (jak obniżenie nastroju) w połączeniu z maniakalnymi (pobudzenie, wzmożenie energii, drażliwość).
Aktualnie rozszerza się termin choroby afektywnej dwubiegunowej na pojęcie dwubiegunowości- stanów, które nie spełniają dokładnie kryteriów CHAD a zawierają pewne ich cechy- co ma przełożenie na strategie leczenia gdyż w tych stanach leki stabilizujące nastrój sprawdzają się bardzo dobrze.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry. Wszelkie trudności z obszaru funkcjonowania psychologicznego można pokonać podejmując terapię. Farmakologia ma na celu oddziaływanie na objawy i wspomaganie właściwego leczenia w zakresie przyczyn. Proszę zwrócić się do psychologa lub psychoterapeuty. Pozdrawiam.