Czy taka dieta będzie dla mnie odpowiednia?

dzien dobry, chcialabym sie poradzic w sprawie diety. planuje przez dluzszy czas zaczac specyficzna diete. pierwsze 9 dni postu wodnego , czyli sama woda (to bylby juz 2 raz w moim zyciu), potem przejsc na 6 tygodni diety dabrowskiej (czyli warzywa i owoce) mam 40 lat, waze 60 kg przy 167 cm wzrostu, jestem zdrowa, jestem mama 2 dzieci i planujemy powiekszenie potomstwu, czy jednak moje plany bylyby fatalnym przygotowaniem? oczywiscie jak tylko bym byla w ciazy, przerywam post i diete Dabrowskie

Lek. Katarzyna Szymczak

Taka dieta nie jest dobra dla nikogo, szczególnie post z przyjmowaniem tylko wody. Przy staraniach o dziecko ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, w razie problemów w tym temacie sugerowalabym poradzić się dietetyka.
Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Stosowanie głodówek może prowadzić do niedoborów składników odżywczych: białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Może skutkować spowolnieniem tępa metabolizmu, obniżeniem masy mięśniowej, zakwaszeniem organizmu, niedożywieniem. Dieta a raczej zmiana stylu życia powinna być możliwa do utrzymania przez całe życie. Należy więc zamiast stosowania okresowo głodówek zmienić sposób odżywiania. Wprowadzić zdrowe, pełnowartościowe posiłki, wybierać chude mięso i nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, owoce i warzywa, pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Dodatkowo należy zadbać o aktywność fizyczną, minimum 30 minut dziennie, 5 razy w tygodniu. Przy planowaniu ciąży odpowiednia dieta jest bardzo ważna. W celu ustalenia indywidualnie dostosowanej diety należy zgłosić się do poradni dietetycznej w Pani mieście.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
 Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Stop diecie!
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/stop-diecie.html?c=5

Witam Panią,
zdecydowanie odradzam tego typu diety. Po pierwsze przy planowaniu ciąży dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Po drugie głodówka może doprowadzić do spadku wagi ale po jakimś czasie bardzo prawdopodobny jest efekt jo-jo oraz wyniszczenie organizmu. Proszę nie eksperymentować bo jedynie zwolni Pani swój metabolizm, który podczas tego typu diety przestawi się na "tryb oszczędzania".
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk