Czy taka dieta jest rozsądna i nie zagrozi mojemu zdrowiu?

Witam mam 16 lat. Ważę 69 kilogramów przy wzroście 160cm. Chciałabym schudnąć tak do 57, 58. Od dzisiaj zaczynam ograniczać słodycze i wszelkie napoje gazowane itp. Wiadomo, że przy odchudzaniu trzeba jeść rozsądnie i z umiarem. Ale czy mogę posługiwać się tą dietą 1500 kcal ?? Bardzo lubię wodę mineralną i co do tego to nie będę miała problemów. Za niedługo wiosna, chcę dobrze wyglądać. Na razie nie uprawiam żądnego sportu, gdy się zrobi ciepło to będę jeździć na rolkach, rowerze i spacerki. Obecnie nie mam czasu ze względu na naukę. Czy taki mój plan jest rozsądny i nie zagrozi mojemu zdrowiu ? Od dawna mam problemy z nadwagą chudnę i potem brak mi motywacji i rzucam to. A przy tej diecie 1500 mogę sobie pozwolić na jedną delicje czy kisiel lub kostkę czekolady ;). Proszę o odpowiedz . Karolina.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Decyzji o kaloryczności diety nie powinnaś podejmować sama. Należy to skonsultować z dietetykiem, który na podstawie wzorów obliczy Twoją całkowitą przemianę materii i dobierze odpowiednią dietę.
Radziłabym nie eksperymentować na własnym ciele i zapytać specjalisty.
Owszem dieta 1500 kcal nie jest bardzo restrykcyjna, ale powinna być odpowiednio dobrana i ułożona. Tylko taka jest wtedy skuteczna i nie stwarza ryzyka niedoborów żywieniowych.

Twoje BMI wynosi 26,9 i znajduje się na 97 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy nadwagi i otyłości.

Zachęcam do rozpoczęcia aktywności fizycznej już od dziś. Sama dieta nie da dużych efektów, jeśli nie będziesz uprawiać sportów. Na pewno znajdziesz czas, aby codziennie ruszać się ok. 30 min. Takie przerwy w nauce są wskazane, dotlenia się mózg i będziesz efektywniej się uczyć.

Zapoznaj się z artykułami
http://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-dla-nastolatka
http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dla-kazdego

Pozdrawiam