Czy taką dietę powinnam stosować dalej bez konsultacji dietetycznej i badań nietolerancji pokarmowej?

Witam, Choruję na niedoczynność tarczycy z Hashimoto, dodatkowo doszła insulinooporność i problemy z zajściem w ciążę. Tarczyca jest unormowana lekami, cukier się waha mimo leków, odkąd zachorowałam na niedoczynność przytyłam jakieś 20 kilogramów (5 lat) i mimo wielu prób diet i ćwiczeń nie udało mi się skutecznie zrzucić wagi. Ginekolog zasugerowała przejście na dietę bezglutenową (sugerując, że pomoże to w Hashimoto, ureguluje cukier i może pomoże w problemach z płodnością). Po 2 tygodniach diety zauważyłam lekki spadek wagi (ok 2,5 kg) oraz spadek poziomu cukru do normy. Czy taką dietę powinnam stosować dalej bez konsultacji dietetycznej i badań nietolerancji pokarmowej? Boję się, że ustalenie diety przez dietetyka będzie bardzo kosztowne.

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Nie powinna Pani na własną rekę wprowadzać dietę eliminacyjną. Faktem jest , że przy Hashimoto dość często potwierdza się nietolerancja glutenu. I jego eliminacja przynosi poprawę samopoczucia i redukcję masy ciała. Niemniej warto z wynikami badań udać się na konsultację dietetyczną, chociażby po to by dietetyk odpowiedział na Pani wątpliwości. W przypadku chorób tarczycy postępowanie żywieniowe ma fundamentalne znaczenie i na pewno właściwe odzywianie, właściwa dieta jest kluczowym elementem.