Czy taki poziom może być spowodowany nerwicą lękową?

Dzień dobry, Odebrałam dziś wyniki kontrolne krwi. Morfologia wyszła w normie, lekko podwyższony cholesterol jak i glukoza i co mnie martwi najbardziej kortyzol. Norma na wyniku rano jest 536 mój wynik to 819,3 nmol/l. Czy powinnam się niepokoić i wykonać dalszą diagnostykę? Czy taki poziom może być spowodowany, że od ok 6 lat cierpie na nerwice lękową a przy pobieraniu krwi byłam zdenerwowana (bardzo szybko biło mi serce) plus niezbyt dobrze spałam w nocy poprzedzającej badania krwi?

Witam

Kortyzol produkowany jest w nadnerczu, wydziela się w dużych ilościach, w trudnych sytuacjach pod wpływem stresu - wskutek pobudzenia układu współczulnego. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Polecałabym Pani psychoterapię poznawczo-behawioralną jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych, nerwicowych i zaburzeń nastroju. W procesie terapeutycznym pacjent/pacjentka uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Pojedynczy pomiar kortyzolu przy nerwicy lękowej
lub stresującym trybie życia, może być niewystarczający,
gdyż jego poziom zmienia się w ciągu dnia i inny jest podczas
silnego lęku czy natężenia stresu, inny przy wyczerpaniu lękiem
czy stresującymi sytuacjami, a jeszcze inny gdy Pani jest
spokojna i wypoczęta.
U osób cierpiących na nerwicę lękową lub prowadzących
stresujący tryb życia, poziom kortyzolu w ciągu dnia
może być naprzemiennie za niski i za wysoki.
Dlatego przede wszystkim należy uporać się z nerwicą lękową.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę lękową
i jej konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl