Czy taki wynik badania oznacza coś poważnego?

Badanie MR: podnamiotowo, w prawym konarze środkowym móżdżku widoczne pojedyncze ognisko, wielkości ok. 7x3mm, o wysokiej intensywności sygnału w obrazach T2- zależnych i sekwencji FLAIR - zmiana o niespecyficznym charakterze - naczyniopochodnym? demielinizacyjnym?" co oznacza taki wynik badania ? czy to coś groźnego ? Ponadto: przyścienne zgrubienia śluzówkowe (szerokość ok. 5mm) w zatokach szczękowych "

O ile wzmianka o zmianach śluzówki w zatokach szczękowych skłania do kontroli stomatologicznej, która u wszystkich dorosłych osób wymagana jest w ramach profilaktyki ogólnozdrowotnej minimum 1 x / rok i ewentualnie kontroli laryngologiczno-alergologicznej, zwłaszcza gdyby obecne były objawy uczuleniowe, nieżyt nosa, uczucie "zatykania" nosa lub bóle głowy - o tyle fakt stwierdzenia ok. półcentymetrowego ogniska o niejasnej przyczynie w tylnej jamie czaszki jest sprawą poważną, wymagającą specjalistycznego postępowania diagnostycznego należącego do kompetencji specjalisty neurologa. Zauważona w środkowym konarze móżdżku hiperintensywna T2 i FLAIR zmiana, jak z jej lokalizacji można sądzić, powoduje zapewne dolegliwości lub objawy, o ile nie ewidentne, to zapewne uchwytne we wnikliwym neurologicznym badaniu podmiotowym i przedmiotowym, które narzuca się jako niezbędne w ramach wizyty u specjalisty neurologa. Konieczne jest ustalenie od kiedy stwierdzone ognisko może być u Pani obecne i skoncentrowanie się na dążeniu do ustaleniu jego tła. Wobec tak młodego wieku dość prawdopodobna może być etiologia demielinizacyjna, chyba że stosuje Pani doustne środki antykoncepcyjne lub pali Pani papierosy ( a zwłaszcza jednocześnie oba te groźne dla zdrowia czynniki ryzyka), a wówczas jak wiadomo - w każdym wieku, udar pnia mózgu jest o wiele częściej spotykany, co potwierdzałoby priorytetowe rozważania opisującego badanie radiologa o możliwym charakterze naczyniopochodnym. Specjalista neurolog po skrupulatnym zbadaniu Pani stanu neurologicznego, ewentualnie zweryfikowanego uzupełnieniem o dane z badań dodatkowych, może w efekcie ustalić, że ognisko jest, np. wrodzone i w tym przypadku byłyby implikacje do rozważania zalecenia cięcia cesarskiego w przypadku ewentualności ciąży w ramach planowania rodziny.