Czy taki wynik glukozy jest nieprawidłowy?

Witam. Mam 32lata. Waga 80kg przy wzroście 183cm. Od jakiegoś czasu z rana źle się czułem. Na początku myslalem że to ciśnienie ale ciśnienie mam w normie. Kupiłem glukozometr. Zrobiłem pierwszy pomiar po wstaniu i wynosił 96mg/dl. Po godzinie jak już się rozruszalem w pracy pomiar pokazał 170mg/dl. Zjadłem śniadanie wypiłem szklankę soku i po mniej więcej godzinie zrobiłem kolejny pomiar który pokazał 125mg/dl. Czy jest to powód do obaw że w pewnym momencie miałem pomiar 170mg/dl ? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Nie, to nie jest powód do obaw, że raz w ciągu dnia pomiar wyniósł 170 mg/dl. Cukrzycę można rozpoznać, jeśli glukoza na czczo w badaniu z krwi wynosi 126 mg/dl i więcej - takie badanie należy wykonać dwukrotnie. Innym kryterium rozpoznania cukrzycy jest glikemia przygodna w badaniu z krwi >200 mg/dl i typowe dla cukrzycy objawy. Badanie z glukometru nie jest wiarygodne, podaje on szacunkową wartość i jest używany przez osoby leczące się, żeby mniej więcej miały kontrolę nad poziomem cukru. Na podstawie badanie z glukometru nie można diagnozować cukrzycy. Jeśli Panu zależy na rzetelnym wyniku, proszę udać się rano na czczo na badanie glukozy z krwi, na czczo tj. min. 12h bez posiłku. Rano może Pan wypić szklankę wody.