Czy taki zapis w rezonansie może być przyczyną zawrotów głowy?

Rezonans magnetyczny głowy - opis. Konflikt nerwowo – naczyniowy mój opis: Kontrolne badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego wykonane sekwencjami FSE w obrazach T1-, T2- zależnych i FLAIR oraz T1- po podaniu środka kontrastowego, uzupełnione skanami dyfuzyjnymi i SWI. Badanie nie wykazuje obecności zmian patologicznych w mózgowiu, w tym ewidentnych zmian ogniskowych w istocie białej (mogące zwracać uwagę dwie struktury hiperintensywne w obrazach T2- i FLAIR, o śr. do 3 mm, położone jedna przykomorowo, druga podkorowo, najprawdopodobniej reprezentują przestrzenie okołonaczyniowe i tym samym pozbawione są waloru patologicznego). Cech restrykcji dyfuzji wody w mózgowiu, depozytów hemosyderyny ani patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza się. W prawym kącie mostowo-móżdżkowym widoczne jest bezpośrednie przyleganie pętli t. móżdżkowej przedniej dolnej do środkowego odcinka nerwu VIII; obraz pozostałych struktur podnamiotowych przedstawia się prawidłowo. Układ komorowy i pozostałe wewnątrzczaszkowe przestrzenie płynowe nieposzerzone. Ponadto zwraca uwagę praktycznie całkowita bezpowietrzność prawej zatoki szczękowej na tle rozległej torbieli retencyjnej; pozostałe zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. Wnioski: Warunki topograficzne sprzyjające prawostronnemu konfliktowi nerwowo – naczyniowemu n. VIII; poza tym obraz mózgowia w normie. W porównaniu do badania poprzedniego, wykonanego w 2012 r. w innej placówce, stwierdza się znaczny wzrost torbieli w prawej zatoce szczękowej; nie obserwowano wówczas zmian w prawym kącie m-m, najprawdopodobniej z powodu gorszej rozdzielczości uzyskanych skanów. Na badanie zostałem skierowany z powodów zawrotu głowy. Zatem, czy zapis o tym, że "warunki topograficzne sprzyjające prawostronnemu konfliktowi nerwowo – naczyniowemu n. VIII" jest lub może być przyczyną zawrtotów glowy? Poza zawrotami miewam bole migrenowe, z pogorszeniem widczonosci (raz na kwartal srednio).

Tak. Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie opisany konflikt naczyniowo-nerwowy w prawym kącie mostowo-móżdżkowym jest odpowiedzialny za zawroty głowy. Jednak ze względu na wskazanie do pilności interwencji lekarskiej ważniejszy wydaje się być znaczny wzrost torbieli retencyjnej prawej zatoki szczękowej. Ten powikłany stan zapalny zatoki może powodować bóle głowy i przyczyniać się również do odczuwania zawrotów głowy. Konieczna byłaby z tego powodu interwencja otolaryngologiczna z możliwością odbarczenia tej torbieli w zatoce szczękowej. Jak chodzi natomiast o mniej agresywny przebieg konfliktu pętli prawej tętnicy móżdżkowej przedniej dolnej ze środkowym odcinkiem prawego nerwu przedsionkowo-ślimakowego ( nerwu VIII ), to rozważyć należy możliwość usunięcia konfliktu drogą separacji tych struktur. Konieczny w tym celu zabieg chirurgiczny okolicy podstawy czaszki wymagałby wstępnej kwalifikacji do leczenia operacyjnego w ramach konsultacji u specjalisty neurochirurga. Chociaż obie opisane patologie: torbiel w obrębie twarzoczaszki oraz konflikt naczyniowo-nerwowy w obrębie mózgoczaszki wymagają interwencji zabiegowej, to wydaje się, że obydwie te przyczyny zaburzeń mogą zostać trwale wyleczone co daje nadzieję na możliwość uwolnienia się od dolegliwości zawrotów i bólów głowy.