Czy takie guzy powinny być leczone?

Nie dawno podczas badania USG wykryto u mnie 2 guzy na tarczycy. Badanie biopsji nie wykazało złośliwych guzów. Ale czasami mam problemy z wzieciem głębokiego wdechu, nieraz z przełykaniem, prawa strona szyi cały czas mnie boli jest to taki rwący ból. Po prawej stronie mam nie bardzo jednak jest powiększona szyja. Mieszkam w Irlandii i moja pani doktor stwierdzila, że nic z tych objawów nie jest spowodowane przez guzy...że trzeba szukać innej przyczyny. Np. na problemy z przełykaniem ... twierdzi, że to od żołądka i przepisała mi tabletki( nie zażywam ich bo jestem innego zdania, że to z żołądkiem nie ma nic wspólnego). Problemy z głębokim wdechem wysłała mnie na badania twierdząc, że mam astmę...byłam astmy nie mam. Moje pytanie...czy takie guzy powinny być leczone ? Mam 38 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani wymiarów tych guzów. Ponadto nie podała Pani czym są guzy (wynik biopsji). Lekarz wykonujący usg tarczycy powinien Pani wyjaśnić, czy zmiany uciskają w jakikolwiek sposób na sąsiadujące struktury i czy są one powodem wymienionych objawów. Na tej podstawie będzie można podjąć dalsze leczenie.