Czy takie minimalne stałe podwyższenie amylazy to powód do niepokoju?

Witam. Od roku mam minimalnie podwyższony poziom amylazy. W ostatnim badaniu wyszło 105 U/l , gdzie jako norma podano 28 - 100 U/l. Występuje ponadto stolec tłuszczowy. Badanie USG jamy brzusznej bez uwag. Czy takie minimalne stałe podwyższenie amylazy to powód do niepokoju?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie martwiłbym się zbytnio powyższym wynikiem. Warto jednak udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub gastroenterologa w celu poszerzenia wywiadu i oceny pana stanu klinicznego (m.in. w celu oceny nasilenia pana dolegliwości i orientacji czy nie wymaga pan dodatkowej diagnostyki).