Czy takie objawy daje derealizacja?

Witam! Od około 1.5 roku dokuczają mi bardzo dziwne objawy. Mianowicie zaczęlo sie od dziwnego ataku na ulicy, czułem się jak bym miał zaraz stracić przytomność bardzo mnie to przeraziło i od tamtego czasu mam takie objawy jak bym był we śnie np odbicie w lustrze wydaje mi się obce mój głos również wydaje mi się obcy a podczas rozmowy z ludźmi niekiedy wydają mi się nierealni. Cały czas czuje się ospały. Czytałem że może być to derealizacja ale wszelkie porady nie pomagają. Proszę o pomoc. Pozdr

Derealizacja to poważny objaw i jego występowanie (że to rzeczywiście TO) może stwierdzić tylko lekarz psychiatra podczas osobistej konsultacji. Samodzielne diagnozowanie się na odstawie informacji z internetu to mało rzetelna metoda. Nie da się też w sposób odpowiedzialny postawić takiej diagnozy online, bez zebrania szczegółowego wywiadu. Jeśli więc objawy są dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, to zachęcam pana do skorzystania z konsultacji u lekarza.

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Witam Pana
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy zanim pojawiło się zaburzenie przeżywał Pan
jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Czy zażywał Pan jakieś substancje psychoaktywne?
Poczucie nierealności świata i pozostałe objawy, które Pan
opisuje czasami towarzyszą zaburzeniom lękowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pana
przeraźliwy lęk.
Zdarza się, że w szczególnie obciążających sytuacjach lękowych
umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia, powoduje odcięcie
od otaczającej rzeczywistości całkowicie zniekształcając jej odbiór.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Zespół derealizacji i depersonalizacji to zaburzenie,
którego nie można samemu diagnozować ani leczyć
za pomocą internetowych porad.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana
problemu, dotrzeć do jego źródła i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
W leczeniu tego typu zaburzeń stosuje się farmakoterapię
i/lub psychoterapię.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany, dlatego należy skonsultować problem
z psychoterapeutą lub z lekarzem psychiatrą.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl