Czy takie objawy oznaczają lunatyzm?

Nigdy nie miałam problemów ze snem, może tylko dręczyła mnie nadmierna senność, ale nic poza tym. Dowiedziałam się od rodziny, że zdarza mi się mówić przez sen, budzić ich i prosić, by zrobili rzeczy, które doskonale mogłabym zrobić sama. Na przykład chciałam, by ktoś powiedział mi, która godzina. Gdy tylko dostałam odpowiedź, od razu położyłam się znów do łóżka. Ostatnio ustawiłam sobie budzik, żeby wstać w nocy. Nie obudziłam się, a budzik, gdy go znalazłam, był wyłączony i stał w kompletnie innym miejscu niż go postawiłam wcześniej. Sama nie wiem, czy po prostu wstaję i robię to wszystko, gdy jestem mniej więcej 'obudzona', a potem nie pamiętam, czy robię to przez sen?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane objawy wskazują na mówienie przez sen, które jest jednym z typów parasomnii. Mówienie przez sen jest dość częstym zaburzeniem, które nie wymaga zazwyczaj leczenia. Można wypowiadać całe zdania lub np. mruczeć.

Mówienie przez sen może towarzyszyć lunatyzmowi - wówczas są wykonywane czynności (najczęściej - rutynowe, jak np. układanie rzeczy, siadanie i wstawanie). Jest więc prawdopodobne, że występują u Ciebie tego typu zaburzenia snu. http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu-parasomnie

Z pozdrowieniami