Czy takie objawy u 42-latka mogą świadczyć o SM?

Witam. Mój mąż ma 42 lata. Od 4 m-cy ma słabszy wzrok. Miewa podwójne widzenie. Twierdzi, że ma zdretwiale końce palcy w ręce. Zaczal podupadac na zdrowiu. Miał pasożyty, grzyby, chore jelita. Jelito drazliwe. W przeciągu 2 lat jego życie zmieniło się w pasmo chorób,depresji. Zaczal trochę czytać i zaczyna się martwić czy to nie początki SM. Zrobił rezonans magnetyczny głowy i oto jego wynik. Badanie wykonano w sek. T1 MPR, T2, T2 TIRM trans, T2 sag.,T2 sag oraz DWI/ADC, kontrastu i.v nie podano. W obrębie istoty białej obu polkul widoczne, nieliczne, drobne 3mm ogniska hiperintensywne w sekwencji TIRM, bez cech restrykcji dyfuzji, słabo widoczne w pozostałych sekwencja g, pasmowate skupisko zmian widoczne w połacie skroniowym półkuli lewej dług.ok 12 mm-obraz zmian niespecyficzny - możliwe zmiany demielinizacyjne, wymaga korelacji klinicznej oraz kontroli MRI z kontrastem w protokole do zmian demielizacyjnych. Poza tym istota biała i szara polkul mózgowych o prawidłowej intensywności sygnału że struktur mózgowych tylnojamowych prawidłowa. Układ komorowy nieposzerzony, nie przemieszczony, symetryczny. Komora IV prawidłową. Wodociąg drozny. W obrazach DWI i mapach ADC nie stwierdza się ograniczenia dyfuzji cząsteczek wody zewnątrz komórkowej. Niewielkie przyjście ne zgrubienia śluzówki w zayokach przunosowych. Zawartość oczodolow, siodła tureckiego w badaniu przeglądowy-prawidłowa. Wnioski :obraz drobnych zmian w mozgowiu niespecyficzny - możliwe zmiany demielinizacyjne, wymaga korelacji klinicznej oraz kontroli MRI z kontrastem w protokole do zmian demielinizacyjnych. Czy te jego objawy i ten opis mogą świadczyć, że mąż ma SM??? Oczywiście czeka na wizytę u neurologa. Zmartwiona ŻONA.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Tak jak w wyniku badania można go jedynie interpretować przez lekarza który zna stan kliniczny pacjenta. Taki opis może świadczyć o patologii w OUN, lecz nie musi. Pozdrawiam.