Czy takie poziomy glikemii u 81-letniej osoby są dopuszczalne?

Mam pytanie. Moja babcia, 81 lat - 2.01 tego roku trafiła do szpitala z glikemią 450. W szpitalu rozpoznali NSTEMI i TIA. Przed szpitalem leczona pochodną sulfanylomocznika, od powrotu ze szpitala jest na insulinie, mieszance mix 25 22 jm rano/14 jm wieczorem. Początkowo pierwsze kilka dni glikemie były w miarę dobre, ale od kilku dni wahają się od 150 do 190. Niewielkie różnice pomiędzy ranną na czczo a po posiłku mierzonymi 2 godz. po jedzeniu. Je regularnie 4 posiłki - 9, 12:30, 15:30, 18:30, insulinę bierze przed 9 i przed 18:30. Dieta naprawdę ubogowęglowodanowa i mało tłuszczu. Czy u takiej osoby glikemie 150-190 są dopuszczalne? Czasem skoczy do 240, ale to raczej rzadko. Bardzo proszę o pomoc. Diabetolog, u którego byliśmy twierdzi, że u osoby w tym wieku nie można wymagać, aby były glikemie książkowe. Czy ma rację?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W przypadku osób w wieku podeszłym nie dąży się do idealnego wyrównania cukrzycy, jednak w przypadku babci warto starać się wyrównać cukrzycę jak najdokładniej. Niestety zawał serca i przemijające niedotlenienie mózgu wskazują na znaczne zaawansowanie zmian naczyniowych. Konieczne jest  odpowiednie dobranie farmakoterapii z zakresu leków krążeniowych.

W warunkach szpitalnych często dawki insuliny dobierane są do diety stosowanej w szpitalu oraz do zmniejszonej aktywności. Dlatego w domu często terapia wymaga modyfikacji.

Proszę jeszcze raz przyjrzeć się diecie. Warto również pamiętać o systematycznym wysiłku fizycznym (aktywność fizyczna doprowadza do spadku glikemii).

Pozdrawiam