Czy takie wyniki mogą świadczyć o jakichś niepokojących rzeczach w moim organizmie?

Witam serdecznie. Mam pewne pytanie w ciągu ostatnich 2 lat przeprowadzam już 2 raz podstawowe badania morfologiczne i juz 2 raz z rzędu mam podwyższone PDW (zazwyczaj około 16,3 fl, ostatnio 19,2 fl gdzie norma jest do 16). Wiem, że sam ten wskaźnik podwyższony nie świadczy o niczym groźnym natomiast MPV zawsze znajduje się u mnie na granicy normy lub jest lekko podwyższone (wyniki 12,6, ostatnio 12,8 fl gdzie norma jest do 12,6). O ile liczba płytek krwi jest zawsze w normie (około 200 000 tys/uL) to i tak jest dość niska patrząc za zakres referencyjny 150-400 tys. Czy takie wyniki mogą świadczyć o jakichś niepokojących rzeczach w moim organizmie? Wszystkie inne parametry krwii jak i OB proby watrobowe, mocz są w porządku.

Lek. Paweł Szadkowski

PDW jest to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, jest on powiązany z objętością płytek krwi, informuje o tym, jakie jest zróżnicowanie objętości pomiędzy płytkami krwi.
MPV oznacza objętość płytek krwi.
Pańska liczba płytek krwi jest w normie, więc górne granice tamtych parametrów same w sobie nie stanowią powodu do niepokoju. Jednakże wyniki badań zawsze należy oceniać w zestawieniu z całym obrazem klinicznym, dlatego jeśli pojawiają się u Pana jakieś objawy, trzeba udać sie do lekarza pierwszego kontaktu.