Czy takie wyniki testu mogą sugerować boreliozę?

Witam! Cztery dni temu odebrałem wyniki badań, które wskazują IgG 35,52 Ru/ml (poniżej 16 ujemny, 16-22 wątpliwy, 22 i więcej dodatni) IgM 52,27. Lekarz powiedział, że raczej się w takim stanie nie leczy! Proszę wypowiedzieć się na ten temat! Ukąszenie kleszcza nastąpiło 7 miesięcy temu.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niewątpliwie minęło bardzo dużo czasu od dnia ukąszenia kleszcza. Zakładam oczywiście, że po znalezieniu stawonoga nie była Pani u lekarza i nie stosowania prewencji pierwotnej.

W obecnej sytuacji, gdy wyniki metodą Elisa wyszły pozytywne, wskazane byłoby wykonanie badania Western-blot, które ostatecznie potwierdzi zakażenie boreliozą. Zakładam także, że występują u Pani niepokojące dolegliwości, które skłoniły Panią do wizyty u lekarza i wykonania badań. Jeśli faktycznie występują u Pani objawy boreliozy i wyniki wyjdą ponownie dodatnie, to z całą stanowczością będzie można postawić rozpoznanie boreliozy i rozpocząć leczenie. Leczenie rozpoczynamy zawsze. Co prawda skuteczność leczenia po tak długim czasie jest już niewielka, ale może zmniejszyć nasilenie dolegliwości.

Jeżeli ma Pani tylko możliwość udania się do szpitala zakaźnego, radziłabym wykorzystać tę szansę i skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych, który najlepiej zna się na leczeniu boreliozy.

Pozdrawiam