Czy takie zaburzenie depresyjne jest całkowicie do wyleczenia?

Witam. Zdiagnozowano u mnie zaburzenie depresyjno - lękowe. Zaczęłam leczenie farmakologiczne 2 miesiące temu lekiem Nexpram 20 mg i triticco. Leki te nie dawały żadnego efektu. Lek został zmieniony na setaloft zaczynam od najmniejszej dawki. Martwi mnie jednak fakt, że przestałam się komunikować z rodziną, bardzo mało mówię, od lutego siedzę w domu, odizolowałam się od ludzi. Mam poważny problem ze skupieniem uwagi i z koncentracją. Proszę mi powiedzieć czy jeśli lek zacznie działać to będę więcej mówić (potrafię pół dnia nic nie mówić, bo po prostu nie wiem co, mam pustkę w głowie) czy problem jest we mnie i leki tu mało pomogą. Mam też duże problemy z logicznym mysleniem.I drugie pytanie czy takie zaburzenie jest całkowicie do wyleczenia? Proszę o odpowiedź i słowa wsparcia. Kobieta, 33 lata

Szanowna Pani,
równolegle z farmakoterapią zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralne, ponieważ psychoterapia leczy przyczynę problemu, farmakoterapia niweluje objaw.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, jeżeli diagnoza jest trafna, to zaburzenie jest całkowicie wyleczalne. Jednak podstawowym leczeniem powinna być psychoterapia! Farmakoterapia może nie przynieść trwałej poprawy. Często, nawet jeżeli objawy ustępują, to powracają po odstawieniu leków. Pozdrawiam - Ryszard Chłopek

Witam Panią,
Wnioskuję, że zaburzenia depresyjno – lękowe, leczy Pani
tylko farmakologicznie.
Jeżeli leczenie psychiatryczne nie przynosi pożądanych
efektów, należy pomyśleć o zmianie metody leczenia.
Powinna Pani wiedzieć, że farmakologia jest leczeniem objawowym,
bowiem środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń depresyjno – lękowych,
i nie rozwiązują problemu, jedynie tłumią objawy.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające, obniżające napięcie,
czasem antydepresanty o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale nie leczą choroby.
Zaburzenia depresyjno – lękowe można wyleczyć całkowicie
na drodze odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno – lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani
spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl