Czy takie zachowanie 16-miesięcznego dziecka jest w normie?

Witam, mam pytanie czy takie zachowanie 16-miesięcznego dziecka jest w normie. Otóż od jakiegoś czasu w moje dziecko jakby diabeł trafił - stał się nerwowy, rzuca zabawkami jak coś mu nie wychodzi lub na coś mu nie pozwolimy. Mam wrażenie ze czasami robi coś na złość kiedy tylko powiem "nie wolno". Jak tylko coś jest nie po jego myśli to katastrofa. Czy tak testuje na co może sobie pozwolić i jakie są granice czy może to coś bardziej niepokojącego?

Witam, zmiany nastroju w tym wieku to nic niepokojącego. Dziecko może nie rozumieć jeszcze swoich emocji co może powodować frustrację, staje się niecierpliwe, spragnione uwagi. Ważne aby zachować spokój, cierpliwość i troskę oraz uczyć dziecko na co może sobie pozwolić a jakie zachowanie nie jest akceptowane i tłumaczyć...
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka

Wszystko w normie. Dziecko w tym wieku zaczyna odczuwać nowe emocje, z ktorymi musi sobie poradzic. Ponadto zaczyna budować samego siebie, w tym testuje co może a czeho nie. Zatem proszę sie nie denerwować i uzbroić w cierpliwość. Pozdrawiam