Czy takie zachowanie rodziców jest właściwe?

Pół roku temu moi rodzice zaczęli chodzić do psychologa dziecięco-młodzieżowego. Od tego czasu dają mi kary, nagrody, motywują mnie do rzeczy, które uważają za ważne (jeden kierunek studiów) i odwodzą od tych, które uważają za niewłaściwe (drugi kierunek). Dostaję kary za bałagan w pokoju i pochwały za jego posprzątanie. Chwalą mnie np. za odbycie samodzielnej podróży pociągiem. Moi koledzy śmieją się ze mnie, czy zachowanie rodziców jest właściwe?

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Nie pisze Pani jaki był powód udania się rodziców po wsparcie psychologa. Intryguje mnie też jak to się stało, że Pani nie uczestniczy wraz z nimi w takich spotkaniach. Z podpisu wynika że jest Pani już osobą pełnoletnią, w związku z tym zalecałabym raczej podjęcie psychoterapii rodzinnej (wspólnie całą rodziną) lub też w zależności od problemu podjęcie przez Panią psychoterapii indywidualnej.

Witam serdecznie,
wpływ psychologa na postawy rodziców nie jest sugerowaniem im czegokolwiek,w tym też określonych postaw wobec Pani.Jest jednak pracą nad wprowadzeniem w życie takich zmian,które z jakiegoś powodu były dotychczas dla nich trudne,choć zgodne z rolą osób decyzyjnych w rodzinie,oraz Pani własnymi możliwościami,jako osoby dorosłej a jednocześnie niesamodzielnej.Tak,czy inaczej,rozumiem,iż uczą się oddawać Pani tę samodzielność/np.nie towarzyszyć w jeżdzie pociągiem/ i równocześnie nie wspierać pomysłów nadmiarowych/dwa kierunki studiów/,które w ich doświadczeniu prowadziły wcześniej do konieczności nadmiernego uczestniczenia w Pani problemach i pogłębianiu Pani zależności od nich.To bardzo pozyteczna praca,do której może się Pani włączyć po uzgodnieniu z rodzicami.
Osobiście bardzo zachęcam do wspólnej terapii dla korzystnego przejścia do kolejnego etapu życia rodziny.
Pozdrawiam serdecznie.