Czy takiemu małemu dziecku może nie chcieć się uczyć?

Witam! Mój syn ma 21 miesięcy i nie mówi. Czasem zdarzy mu się powiedziec auto, każde zwierzę to Lili (nasz piesek się tak nazywa). Dziecko rozumie co się do niego mowi i gdy proszę o wyniesienie czegoś do zlewu albo wyrzucenie do kosza to robi to, ale zapytań gdzie jest kotek, ptaszek, cokolwiek w książeczce nie chce pokazać. Czy takiemu małemu dziecku może nie chcieć się uczyć? Takie odnoszę wrażenie.

Dzień dobry.
Półtoraroczne dziecko powinno potrafić wymówić kilka słów, ale także rozumieć i wykonywać proste polecenia.Dziecko dwuletnie wypowiada 200-300 słów i buduje proste zdania. Pani Synek ma 21 miesięcy i nie mówi nawet kilkunastu słów. Nie zawsze wykonuje polecenia - prośbę o wyniesienie czegoś do zlewu czy wyrzucenie do kosza wykona, ale nie jest w stanie pokazać na polecenie przedmiotów w najbliższym otoczeniu. Radziłabym skonsultować dziecko u logopedy specjalisty wczesnej interwencji, by zdiagnozować przyczynę opóźnień w rozwoju mowy czynnej (wypowiadanie się) oraz biernej (rozumienie mowy - wykonywanie poleceń).

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl