Czy taniec może prowadzić do bólu kręgosłupa i żołądka?

Mam 57 lat. Chciałam schudnąć, ćwiczyłam 5 miesięcy - taniec i straciłam w talii 5 cm. Każdy dzień ćwiczyłam 40 min., a czasami dłużnej. Obecnie wystąpiły bóle głęboko w środku kręgosłupa, żołądka, nie mogę spać i znowu zażywam coraz więcej Leriwonu 10mg/24h. Dwa lata temu brałam 30mg. Nadmieniam, że przez ostatnie 20 lat chorowałam na neurastenię. Mam pytanie, czy ćwiczenia, które uwielbiałam, mogły wywołać te dolegliwości?

Witam!

Objawy, które Pani opisuje nie są charakterystyczne i istnieje małe prawdopodobieństwo, aby wszystkie były spowodowane zwiększoną aktywnością fizyczną. Aby ustalić rozpoznanie należałoby uzupełnić wywiad. Istotny jest stopień i intensywność wysiłku, który towarzyszył ćwiczeniom, czy w ostatnim czasie wysiłek ten był zwiększony, czy wcześniej u Pani występowały podobne dolegliwości. Ważne jest, aby sprecyzować, czy leczyła się Pani na dolegliwości kręgosłupa albo czy w tym kierunku była prowadzona jakaś diagnostyka oraz jakie objawy towarzyszyły zdiagnozowanej u Pani neurastenii i jak wyglądało jej leczenie. 10mg Lerivonu/dobę jest relatywnie niską dawką, warto byłoby uzupełnić, czy jest Pani w stałej kontroli.
Warto udać się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, aby wykluczyć somatyczną przyczynę występujących u Pani dolegliwości. Jeśli przyczyny te zostaną wykluczone, można będzie pomyśleć także o psychicznym tle występujących u Pani objawów.

pozdrawiam serdecznie!