Czy tarczyca mogła być przyczyną moich poronień?

Dzień dobry. Pierwszą ciążę poroniłam w 6. tygodniu - nie było widać zarodka, było to poronienie samoistne. Po tym poronieniu robiłam różne badania, m.in. prolaktynę, która wyszła poza normę oraz tsh = 3,2. Lekarz stwierdził, że tak się zdarza i dał nam zielone światło.

Po 2 miesiącach znowu byłam w ciąży i w 5 tygodniu zaczęłam plamić - ginekolog położył mnie do szpitala, dał mi m.in. D***, A***, No-spę i lek uspakajający. Przestałam krwawić momentalnie po tym A***, ale i tak pęcherzyk bardzo słabo przyrastał i w 7. tygodniu nastąpiło poronienie samoistne bez łyżeczkowania. Po tym poronieniu zrobiłam wyniki - prolaktyna znowu była podwyższona (norma do 460 a ja miałam 734), tsh = 4,7 (norma do 4,2), ft 4 = 16,8 (norma do 22), przeciwciała tg= 64, potem 76 i ostatnio wyszło 120 przy normie do 40. Zrobiłam też USG tarczycy, gdzie wyszło mi autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Lekarz przepisał mi E*** i E*** 5mg.

Mam w związku z tym pytanie: czy tarczyca była przyczyną moich wczesnych strat?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W zdecydowanej większości poronień przyczyna nie jest możliwa do ustalenia. Wśród innych częstych przyczyn wymienia się: stany zapalne i infekcje narządu rodnego, niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne i inne.

W Pani przypadku jest wielce prawdopodobne, że niedoczynność tarczycy była przyczyną strat ciąży. Towarzysząca hiperprolaktynemia jest związana ze zwiększonym wydzielaniem TSH (stymulowane jest przez ten sam hormon podwzgórzowy).

Prawidłowe leczenie niedoczynności tarczycy powinna poprawić gospodarkę hormonami tarczycy oraz wyrównać poziom prolaktyny, a to powinno skutkować znacznym zredukowaniem kolejnych poronień. Proszę współpracować ze swoim endokrynologiem i zaufać mu, a jestem pewny, że doczekają się Państwo upragnionego dziecka. W przypadku znanej przyczyny poronień nawykowych przy prawidłowym leczeniu skuteczność takiego postępowania jest naprawdę duża.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.