Czy te krwawienia mogą być niebezpieczne i co oznaczają?

Witam!
Mam 22 lata. Podczas stosunku z chłopakiem miałam krwawienie, już zdarzyło się to dwa razy (dokładnie te krwawienia wystąpiły 25 grudnia i 3 stycznia). Nie był to okres (za pierwszym razem myślałam, że to objawy okresu lub zapłodnienia, że może jestem w ciąży). Bo okres mam regularny, w grudniu dostałam 10.12.10, teraz w styczniu 07.01.11.
Dodam jeszcze, że na początku grudnia byłam u ginekologa na badaniu i powiedział, że wszystko jest dobrze, miałam nadżerkę, ale ginekolog zrobił mi zabieg na początku listopada i właśnie w grudniu chodziłam sprawdzić, czy wszystko się dobrze zagoiło i jest dobrze (nie stosujemy żadnej antykoncepcji).
Co te krwawienia mogą oznaczać? Proszę o odpowiedź, bo nie wiem, mam czekać czy iść na badanie. Może jakieś powikłania po nadżerce? Mogły oznaczać cykl owulacyjny lub coś innego?
Dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie kontaktowe, czyli pojawiające się w trakcie lub bezpośrednio po stosunku powinno być zawsze powodem do niepokoju, zwłaszcza, jeśli się powtarza. Nie świadczy ono bowiem o zmianach hormonalnych lecz o stanie chorobowym w obrębie narządu rodnego. Najczęściej przyczyną jest nadżerka czy polip szyjki macicy, ale może to też być niebezpieczna infekcja czy rak szyjki macicy.

W Pani przypadku, przy niedawnym, zabiegowym usunięciu nadżerki, występuje wysoka szansa, że właśnie z szyjką macicy jest powiązane krwawienie. U młodych kobiet często nadżerka ma hormonalne podłoże i będzie się ponownie pojawiać po zabiegowym usunięciu. Krwawienie może być też spowodowane przez niezagojoną ranę po zabiegu, jednak z tego co Pani pisze, lekarz wykluczył taką ewentualność w badaniu kontrolnym. Tak czy inaczej, powtarzające się krwawienie powinno skłonić Panią do ponownego odwiedzenia gabinetu ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!