Czy te objawy mogą dotyczyć powikłań zeszłorocznej anginy?

Witam. W zeszłym roku w marcu zachorowałam na anginę ropna. Lekarz nie przepisał mi antybiotyki, bojąc się że wpłynie to niekorzystnie na płód ( byłam wtedy w 4 miesiącu ciąży ). W kwietniu, tego roku, zaczęłam odczuwać kołatanie serca, przyspieszony puls, do około 110 na min, ciągle czuję się zmęczona i senna, zaczęły mi puchnąć nogi i boli mnie wątroba. Czy te objawy mogą dotyczyć powikłań zeszłorocznej anginy ? Czy może są to objawy nadczynności tarczycy, bo w dodatku moja miesiączka spóźnia mi się 2 miesiące, choć zawsze miałam regularne cykle. Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję .

Lek. Paweł Szadkowski

Powikłaniem ogólnoustrojowym nieleczonej anginy paciorkowcowej może być gorączka reumatyczna, ale występuje ona zwykle po 2-3 tygodniach od zapalenia gardła, a objawy są nieco inne. Sugeruję jednak pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnego zbadania i poszerzenia diagnostyki ponieważ pani stan ma cechy, które mogą świadczyć o uszkodzeniu wątroby lub innej chorobie ogólnoustrojowej. Badania, które na pewno warto wykonać to: morfologia krwi z rozmazem ręcznym, AST, ALT, ALP, bilirubina w surowicy, INR, proteinogram białek osocza oraz TSH i fT4. Do tego: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, EKG.