Czy te objawy świadczą o anemii?

Mam 20 lat. Od około miesiąca mam niepokojące objawy, jestem zmęczona, senna nawet w środku dnia, mam bóle serca i stany podgorączkowe. Jednak najbardziej uciążliwe jest wypadanie włosów (wystarczy, że przeczeszę je palcami a ok 15 włosów pozostaje mi w dłoni) oraz zawroty głowy i ciemność przed oczami, np gdy szybko wstanę z pozycji klęczącej. Jestem teraz na wyjeździe wakacyjnym i nie mam dostępu do lekarza. Te objawy które opisałam martwią mnie tym bardziej, że rzadko choruję, jestem raczej wysportowana i obecnie powinnam być wypoczęta. Czy mogą być następstwem silnego stresu jaki przeżyłam dwa miesiące temu? Czy jest to jednak poważniejsza choroba i muszę skonsultować się z lekarzem? Z góry dziękuję za odpowiedź. B.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Przedstawione objawy są zdecydowanie niepokojące. Mogą wynikać z anemii, mogą też być zaburzeniami wywołanymi silnym stresem. Niestety również mogą być wywołanez wieloma innymi poważnymi stanami chorobowymi.

Żeby uznać je za wynik stresu, należy najpierw wykluczyć przyczyny organiczne.

Pisze Pani, że uprawia sport, lecz nie precyzuje jaki. Być może treningi są dla Pani zbyt intensywne, bądź nieadekwatna podaż energii i składników mineralnych , a także płynów do strat ponoszonych podczas ćwiczeń.

Wymieniłam  tylko kilka możliwości spośród szerokiego wachlarza przyczyn. Podkreślam, że objawów tych nie należy lekceważyć i w mojej opinii nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty