Czy te objawy świadczą o autyzmie u dziecka?

mój wnuk ma2.5 roku.Ładnie mówi, komentuje zdarzenia,lubi oglądać bajki, nie boi się ludzi. Co mnie nepokoi, Franuś nie lubi porządku, buduje i zaraz burzy również dzieciom. Nie uczęszca do przedszkola.Chodził raz w tygodniu na zajęcia do klubiku.Słabo się podporząkowuje, jest nieposłuszny.Nie patrzy na panią.Przeszkadza w zajęciach.Miewa krótkie napady złości.Czy to objawy autyzmu. Babcia

Witam Panią
Trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę dziecku
na podstawie krótkiego opisu, nie widząc dziecka.
Czy dziecko w domu też tak się zachowuje?
Czy kontakt wzrokowy z innymi osobami, oprócz
nauczycielki jest utrzymany?
Czy dziecko reaguje na polecenia rodziców?
Z Pani opisu wynika, że wnuk dobrze się rozwija,
ale potrzebuje wyznaczenia granic, które określą
zakres pożądanych i akceptowanych zachowań dziecka,
a zarazem będą stymulować i wspierać jego rozwój.
Jeżeli jednak zauważają Państwo cokolwiek
niepokojącego w rozwoju dziecka, należy
jak najprędzej skonsultować to z lekarzem pediatrą.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Z Pani listu nie wynika by dziecko zachowania autystyczne. Raczej powiedziałabym, że objawy nie słuchania pani, dokuczania czy w zabawie są wynikiem braku zdyscyplinowania. Trzeba popracować nad zachowaniem ustalając zasady oraz konsekwencje jakie zastosujecie jeśli nie będą przestrzegane. Dużo też trzeba przy tym cierpliwości i rozmów. Ponieważ za pomocą listu oraz internetu trudno jest jednak zinterpretować opisane zachowania to jeśli sytuacja nadal będzie trudna zachęcam do konsultacji ze specjalistą: psychologiem czy pedagogiem.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu