Czy te wyniki są niepokojące, jeśli planuję ciążę?

Witam. Zglosilam się na badania krwi gdyż mimo diety i aktywności fizycznej nie mogę schudnąć. Mam 166 cm i 89 kg wagi. Lekarz internista zlecił badania tsh które wynosi u mnie 3.979, wg lekarza jest w normie, ale wyczytalam artykuł gdzie wypowiada się endokrynolog że u kobiet w ciąży i u takich które planują dziecko i nigdy nie były w ciąży już wynik 2,5 jest niepokojący. Mam 28 lat i nie mam dzieci ale planuje w przyszłości ciążę. Czy powinnam zlecić jeszcze jakieś badania?

Dzień dobry! Z punktu widzenia dietetyka zaleciłabym przeanalizowanie Pani jadłospisu pod względem kaloryczności i składu. Być może popełniany jest błąd, który skutkuje brakiem efektów. Tym bardziej byłoby to istotne przy problemach z tarczycą. Natomiast jeśli niepokoi Panią stan tarczycy, to w celu dalszej diagnostyki tego narządu należałoby wykonać badanie wolnych hormonów tarczycy, czyli fT3 i fT4. Dodatkowe badania, tj poziom przeciwciał antyTPO, antyTG czy USG powinien zlecić specjalista. Sugeruję udać się na konsultację do endokrynologa. Ważne jest, aby rozmawiając z lekarzem opowiedziała Pani o swoim samopoczuciu i odczuwanych niepokojących objawach, jeśli takie występują.
Pozdrawiam serdecznie.