Czy te wyniki są prawidłowe?

Witam! Moja córka (lat 8, waga 21 kg) w styczniu miała robione wyniki, które w sierpniu zostały powtórzone. Oto wyniki: styczeń/sierpień WBC - 8 tys./4,9 tys., RBC - 5,22 mln/Ul/4,75 m/UL, HGB - 13,1 g/dl/12,0 g/dl, HCT - 40,5%/35,5%, MCV - 77,6fl/74,7fl, MCH - 25,1 pg/25,3 pg, MCHC - 32,3 g/dl/33,8 g/dl, PLT - 432,1 tys./ul /318 k/ul, neutrofile seg. 56,9%/48%, limfocyty 36,4%/50%, inne 6,7/2%. Lekarz rodzinny uważa, że wyniki są prawidłowe. Czy faktycznie? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wśród przedstawionych wyników dostrzec można niewielkie odchylenia w zakresie średniej objętości krwinki czerwonej (MCV) oraz średniej zawartości hemoglobiny w krwince (MCH). Najczęstszą przyczyną takich zaburzeń jest niedobór żelaza. Ze względu na fakt, iż badania wykonywano w sierpniu (a więc dawno), sugerowałabym oznaczenie morfologii w niedługim czasie. W przypadku podobnych wartości ww. parametrów bądź ich obniżenia, warto oznaczyć stężenie żelaza w surowicy oraz pozostałych parametrów gospodarki żelazowej, m.in. ferrytyny, TIBC.

Pozdrawiam