Czy ten oddech może zagrażać mojemu życiu?

Witam. Od sierpnia zdiagnozowano u mnie nerwicę lękową. Miałam robione wszystkie badania i jest okej. Od jakiegoś czasu mam problen z oddychaniem a mianowicie nie mogę wziąć głębokiego oddechu i cały czas kontroluję oddech. Boje się że może mi się coś stać że moje życie jest zagrożone. Od czasu do czasu pojawiają mi się plamki czerwone na ciele to jedna na ręce potem jakaś na nodze lecz znikają po jakimś czasie. Proszę mi powiedzieć czy ten oddech może zagrażać mojemu życiu i czy aby na pewno to jest nerwica?

Towarzyszący Pani lęk, poczucie zagrożenia życia, potrzeba kontrolowania oddechu aby upewnić się, że wciąż Pani żyje są objawami, które wpisują się w obraz zaburzeń nerwicowych. Aby mieć pewność, czy doświadczane trudności mają podłoże nerwicowe zachęcam Panią do wizyty u specjalisty- psychologa, lub psychiatry, który dokładnie przyjrzy się Pani problemowi i będzie mógł rozwiać Pani wątpliwości.

Zaburzenia nerwicowe przybierają różne formy i mogą wiązać się z bardzo przykrymi dolegliwościami. Jedno jest pewne, objawy nerwicowe NIE ZAGRAŻAJĄ ŻYCIU ale bardzo je komplikują. Niejednokrotnie dolegliwości te są bardziej przykre i bardziej bolesne niż wówczas, kiedy w organizmie stwierdzone zostały obiektywnie istniejące, poważne odchylenia od stanu prawidłowego.
Wśród zaburzeń nerwicowych wyróżniamy: zaburzenia lękowe w postaci fobii, inne zaburzenia lękowe (w tym w postaci fobii), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (dawniej nerwica natręctw), reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne) oraz zaburzenia występujące pod postacią somatyczną.
Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia, jednak często wymaga ona okresowego wsparcia farmakologicznego, w celu złagodzenia niektórych objawów. Należy jednak wiedzieć, że same tylko leki nie są w stanie wyleczyć nerwicy. Należy też bardzo uważać, żeby bardzo ostrożnie stosować leki, bo niektóre z nich mają właściwości uzależniające.

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie
i życie często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani zatrważający lęk.
Jednak zaburzenia lękowe nie zagrażają życiu, nie prowadzą
do śmierci, ale znacznie obniżają jakość życia, gdyż życie
z nerwicą lękową to ciągły lęk, udręka i nasilające się
dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce piersiowej,
duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej potęgują
ten paniczny lęk.
Natomiast koncentrowanie się nawet na niewielkich
dolegliwościach powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie
narasta i co raz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć nerwicę lękową,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl