Czy test beta HCG będzie wiarygodny?

Uprawialiśmy seks z chłopakiem 20 dnia cyklu, cykl trwał 29 dni, ale miesiączka, która wystąpiła, była bardzo mało obfita i bardzo krótka. Podejrzewam więc, że mogę być w ciąży. Czy test na beta HCG z krwi wykonany w tym wypadku, 16 dni po stosunku, da prawidłowy wynik? Czy test apteczny wykonany 16 dni po stosunku - wynik negatywny jest już pewny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Domowy test ciążowy wykonywany z moczu, w zależności od producenta, może wykrywać ciążę już po sześciu dniach od zapłodnienia. Wydaje się, że zrobiony po opisanym czasie od stosunku powinien być wiarygodny.
Warto pamiętać, że domowe testy ciążowe mogą dawać wynik fałszywie negatywny. Dużo większą pewność daje laboratoryjne badanie krwi. Po ponad dwóch tygodniach od stosunku powinno wykazać ewentualną ciążę. W celu interpretacji wyniku badania powinna Pani udać się do lekarza specjalisty ginekologa.