Czy test ciążowy w 14 tygodniu (ewentualnej) ciąży może być niewiarygodny?

Witam. Niedawno opublikowałam taki wątek: "Od prawie 4 tygodni mam mdłości lecz nie wymiotuję, do tego czuję, że mój brzuch u dołu stał się twardszy, a piersi stały się większe, nie mam apetytu, często boli mnie głowa i mam zgagę, w dodatku jestem senna i osłabiona. Cały czas myślę, że mogę być w ciąży. Zaznaczam, że współżyłam 14 listopada. Od tamtej pory miałam normalny okres już 3 razy. Tak więc mdłości pojawiły się dopiero w 10 tygodniu (ewentualnej) ciąży. Proszę o poradę, czy mogę być naprawdę w ciąży? Wiem, że muszę wykonać test, ale nie wiem kiedy się go robi." Lecz wątek ten został przeniesiony na forum. Dziś natomiast zrobiłam test i wyszło, że nie jestem w ciąży, lecz ktoś na forum napisał, że test zrobiony po tak długim czasie nie jest wiarygodny. Czy to prawda? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!
Stężenia gonadotropiny kosmówkowej zmieniają się wraz z wiekiem ciąży. Początkowo zwiększa on swoje stężenia bardzo szybko, by między 8 a 10 tygodniem ciąży obniżyć swoje wartości. Na tym poziomie hormon utrzymuje się do końca ciąży. Z tego też względu test powinien nadal wskazać wynik pozytywny. Istnieje jednak ryzyko, że test dał wynik fałszywie ujemny. Z tego też względu proponowałabym oznaczyć betaHCG we krwi. Badanie można wykonać w każdej przychodni.
Jeżeli wynik będzie ujemny, ciążę będzie można wykluczyć. W takiej sytuacji sugerowałabym skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn Pani dolegliwości.
Pozdrawiam.