Czy test się pomylił?

Moja sytuacja wygląda następująco... Pod koniec października, początek listopada, miałam zawroty głowy, brak apetytu lub wręcz wilczy apetyt, mdłości, ale nie wymiotowałam, tylko np. zapachy mi przeszkadzały, odpychały i zmieniony był smak. W listopadzie w dzień spodziewanej miesiączki zrobiłam test i wyszedł negatywny, po dwóch dniach dostałam miesiączkę, jednak była ona skąpa, teraz w grudniu powinnam dostać następną, ale spóźnia się już ponad tydzień. Czy możliwe, że jestem w ciąży, a test tego nie wykrył?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jest prawdopodobne, że wynik poprzedniego testu był fałszywie ujemny - czyli dał wynik negatywny mimo ciąży. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiego zdarzenia:
- zbyt wczesne wykonanie testu,
- przeterminowany test,
- złe wykonanie samego badania.
Proponuję zgłosić się do swojego ginekologa, który zbada Panią i wykona prawdopodobnie USG ginekologiczne, dla oceny narządu rodnego. Przydatne przed wizytą może być powtórne wykonanie testu ciążowego, ewentualnie oznaczenie poziomu beta-HCG we krwi.

Opóźniająca się miesiączka, może mieć różne przyczyny poza ciążą, więc na pewno nie zaszkodzi się zbadać.