Czy testy ciążowe wykrywają torbiel jajnika?

Witam. Chciałabym się zapytać czy to prawda, że testy ciążowe wykrywają nie tylko ciąże a np torbiel jajnika?? Jak duży musi być ten torbiel aby był wykrywalny również na teście? I jakie są objawy takiej choroby? Cytałam również, że testy też wykrywaja ciąże pozamaciczną ? w jakim stadium można ją wykryć? Czy odrazu po okresie wynik może być pozytywny?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
test ciążowy wykonywany z moczu wykrywa poziom hormonu beta-hCG, który jest produkowany przez zarodek, a później przez łożysko. Hormon pojawia się w organizmie zarówno podczas ciąży prawidłowej, jak i pozamacicznej, nie ma jednak żadnego związku z torbielami jajnika. Poziom hormonu może być podwyższony w przypadku niektórych nowotworów zarodkowych.
Testy ciążowe są wiarygodne dopiero min. 6 dni po zapłodnieniu, zaleca się ich wykonywanie w okresie spodziewanej miesiączki - wcześniej wynik może być ujemny, pomimo obecności ciąży.