Czy testy IgE z krwi pod kątem alergii na białko mleka krowiego są wiarygodne?

Witam czy testy ige z krwi pod katem alergi na białko mleka krowiego sa wiarygodne? mój syn 6mc miał takie badanie co wykluczyło to wynik to poniżej 0,10 jednak na twarzy ma ats po zmianie mleka z nutramigenu na bebilon AR bo ulewa. czy to jednak uczulenie na mleko?

Lek. Katarzyna Szymczak

Alergia pokarmowa może takze w mechanizmach IgE-niezależnych, w których miano przeciwciał IgE jest niediagnostyczne. Możliwe są także alergie pokarmowe o etiologii mieszanej – tak jest najczęściej w atopowym zapaleniu skóry. Tak więc ujemny wynik oznaczenia miana przeciwciał swoistych IgE nie wyklucza nadwrażliwości pokarmowej.
Złotym standardem diagnostycznym w alergiach pokarmowych jest test prowokacji pokarmowej. Polega on na wykluczeniu z diety na 7–14 dni pokarmu podejrzewanego o wywoływanie objawów chorobowych, a następnie na ponownym wprowadzeniu do diety badanego pokarmu i ocenie objawów chorobowych, w opisywanym przypadku stanu skóry dziecka.
Pozdrawiam