Czy tętniaki mózgu są dziedziczne?

Czy tętniaki mózgu sa dziedziczne? Moja mama w młodości, w wieku 23 lat miała dwa tętniaki mózgu. W wyniku operacji usunięcia ich ma padaczkę, zaburzenia równowagi, świadomości i logicznego myślenia oraz świadomościa, a także pogorszony słuch w jednym uchu. Lekarze mówili, ze cudem jest to, że zyje. Dlatego też chciałabym się spytać, czy są one dziedziczne i czy w przyszłości mam zwiększyć swoją czujność? Nie zaprzeczę, ze trochę się obawiam tego

Rzadko ale mogą. Np. w zespole Loeysa-Dietza lub wielotorbielowatości nerek, lub w zespołach łąćznotkankowych (np. Ehlersa-Danlosa). Wskazana szczegółowa ocena rodziny, w tym dokumentacji matki, w Poradni Genetycznej.