Czy to angina wirusowa? Bakteryjna? Uczuleniowa?

W zeszłą środę zaczęło mnie lekko boleć gardło, miałam katar i łzawiące oczy, kichałam, temperatura 36,9 stopni. Stosowałam roztwór do picia na objawy grypy i przeziębienia dostępny bez recepty i aerozol do nosa zmniejszający ilość wydzieliny. Pomogło na objawy grypy, ale w sobotę zaczął mnie lekko boleć prawy migdał, zwłaszcza przy przełykaniu śliny - jest trochę powiększony i ma 2 dziury już od dawna, ale bez żadnej wydzieliny. W poniedziałek rano miałam temperaturę 37,3 - byłam u lekarza, potwierdził powiększenie prawego migdałka i brak ropy. Dostałam "lek pobudzający czynność układu odpornościowego oraz hamujący namnażanie niektórych wirusów i innych drobnoustrojów" (nie jest to antybiotyk), mieszankę do płukania gardła, syrop i zalecenie dalszego stosowania leku przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego jak na początku. Problem w tym że to mi nie pomaga. Prawie nie mam kataru, nie mam gorączki, dobrze się czuję, gardło zdrowe tylko migdałek nieznacznie powiększony i za migdałkiem zaczerwieniony łuk, trochę boli przy przełykaniu śliny. Czy to angina? Wirusowa? Bakteryjna? Uczuleniowa? Mam sporadyczny kontakt z kotem z piwnicy, który jest u nas od 2 m-cy, a jestem trochę uczulona na sierść, roztocza, pyłki. Nigdy nie miałam problemów z migdałkiem i anginy chyba też nie, może w wieku dziecięcym. Z kolei lewy migdał jest OK, za wyjątkiem 3 kropek białych, ale bez zapachu, więc to chyba nie ropa, tylko jakieś komórki czy leukocyty - pani doktor coś podobnego mówiła. Czy powinnam zażywać antybiotyk? Co robić? Proszę o poradę i dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

W przypadku infekcji bez znaczenia czy spowodowanej zakażeniem bakteriami zy wirusami może dochodzić do powiększenia się migdałów, czasem jednostronnie.
Migdałki należą do układu chłonnego i w przypadku zaatakowania organizmu drobnoustrojami podobnie jak węzły chłonne mogą się powiększać. Jeżeli nie występowały skupiska ropy nie było konieczności leczenia antybiotykami.
Powrót do normalnych rozmiarów może potrwać 2-4 tygodni. Może Pani w tym czasie stosować płukanki do gardła i tabletki do ssania.

Jeżeli pojawią się inne objawy dodatkowe - ponowna gorączka, silny ból gardła, obrzęk, dalsze zwiększanie się migdałka wskazana będzie ponowna konsultacja z lekarzem.
Jeżeli po tym czasie migdałek nadal nie powróci do swoich pierwotnych wymiarów wskazana będzie konsultacja laryngologiem.

Pozdrawiam