Czy to anoreksja?

Witam. Mam 19 lat. Od jakiegoś czasu wszyscy mi mówią, czy nie mam czasem jakiejś anoreksji albo bulimii. Po posiłkach nie wymiotuję - wręcz mam bardzo duży apetyt i z chęcią jem. Mam 167 cm wzrostu i ważę 42 kg. Mój chłopak nawet mi mówi, że schudłam. On również się martwi... Ogólnie to mam podejrzenie anemii. Z mamą nie chcę zaczynać tematu i pytać o poradę, bo będzie gadanie, że wyolbrzymiam i przesadzam, a mnie to naprawdę zaczyna martwić:( Proszę o szybką odpowiedź!!! Co mam zrobić? Pomocy!

Witam serdecznie!

Nie mogę w sposób jednoznaczny powiedzieć, czy choruje Pani anoreksję.  Aby rozpoznać to zaburzenie, muszą być spełnione wszystkie kryteria. Z pewnością spełnia Pani  jedno z nich - jest nim zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu.

Pani indeks masy ciała ma wartość 15,1 kg/m2. Wartości poniżej 17,5 kg/m2 wskazują na anoreksję. Przy wartościach BMI poniżej 15 kg/m2 zaleca się leczenie szpitalne.

Rozpoznanie bulimii jest mało prawdopodobne, ponieważ bulimia nie powoduje tak draktycznego spadku masy ciała.

Kolejny warunek niezbędny dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Pisze Pani, że aktualnie ma Pani dobry apetyt. Jeśli jednak odchudzała się Pani wcześniej, aby osiagnąć obecną wagę, to wskazuje to na anoreksję. Może być również tak, że okresy ,,dobrego apetytu" są przeplatane okresami intensywnego głodzenia się lub forsownych ćwiczeń.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. W związku z tym - czy dopuszcza Pani do siebie myśl, że powinna Pani ważyć ok. 56 kg? Jeśli uważa Pani, że wtedy byłaby Pani za gruba i źle się z tym czuła, to rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne powodujące nieregularne cykle lub zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy ma Pani objawy tego typu.

Utrata masy ciała może być objawem wielu schorzeń, np.  ze strony przewodu pokarmowego, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy.
W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Jeśli spełnia Pani wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, polecam  konsultację psychiatry oraz psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Z pozdrowieniami