Czy to autyzm czy cechy autystyczne?

Witam.

Jestem mamą synka 5-letniego, coraz częściej mam wątpliwości czy to autyzm jest? Synek jest dzieckiem spokojnym, wesołym, ma kontakt wzrokowy, reaguje odpowiednio do zagrożenia, lubi zabawy różnego rodzaju np. w konika (ujeżdża tatę), plac zabaw wspinaczki, zjeżdżalnie, w domu klocki, puzzle, oglądać bajki, książeczki itp. Ma dobry kontakt z babciami, dziadkami, ciocią czy wujkiem, no i z tatą także. Coraz częściej zdarza mu się sam prowokować do zabawy np. w chowanego. Synek (Paweł) ma zachowania, które mnie niepokoją to, że bardzo mało mówi (to co umie mówić to: mama, tata, ciociu, baba, dziadzia, to nie to, to nie to tu- jak chce inną bajkę) umie wszystko pokazać co chcę, co potrzebuje. Macha dziwnie rączkami jakby chciał fruwać, biega w kółko i do tego wydaje dźwięki, brzmi to jak buczenie.  W ośrodku autystycznym stwierdzono mu autyzm, ale ja mam wątpliwości czy to nie zaburzenia.

Syn uczęszcza do przedszkola specjalnego do grupy autystycznej - mam wątpliwości czy dobrze, czy nie lepiej dać go do przedszkola integracyjnego? Wizyta u lekarza neurologa mnie wyprowadziła całkowicie z równowagi, ponieważ lekarz po przebadaniu syna stwierdził, że syn ma kilka cech autystycznych i ma spróbować syna dać do przedszkola publicznego na 2-3 dni na kilka godzin, aby miał więcej styczności z dziećmi zdrowymi. Syn miał badanie dna oka i stwierdzono że jest wszystko prawidłowo. Proszę o konsultację na adres e-mailowy d...o@interia.eu czy mam powody do obaw, czy to autyzm i czy syn ma szansę wyjść na prostą.

Dziękuję za poświęcony czas i proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam

Często zdarza się, że autyzm występuje w formie atypowej, w której nie występuje pełne spektrum cech autystycznych. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do trafności diagnozy proszę skonsultować wszelkie wyniki badań i obserwacji syna u psychiatry, gdyż to on dokonuje pełnej i ostatecznej diagnozy zaburzeń autystycznych.

Przykro mi, ale online nie jest możliwe postawienie diagnozy, gdyż jest to przede wszystkim niemożliwe z powodu braku bezpośredniego kontaktu z dzieckiem i nieetyczne. Jeżeli uzyska Pani potwierdzenie diagnozy, warto zaplanować z psychologiem program pracy indywiualnej syna.

Powodzenia i pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko ma diagnozę ale nie pisze pani nic o terapii. Na jakie uczęszcza zajęcia, jakie od czasu diagnozy były podejmowane interwencje terapeutyczne. Co z logopedą? Odpowiedzi osób, które pracują z dzieckiem mogą być kluczowe.
Z pozdrowieniami
AM