Czy to bóle dławicowe?

Pięć tygodni temu miałem ból w klatce, zawroty głowy i brakowało mi powietrza. Stało się to kiedy wróciłem z pracy (pracowałem fizycznie 9 godzin bez przerwy) wypiłem 2 kawy i pojechałem pograć w tenisa. W szpitalu spędziłem 24 godz., zrobiono badania EKG, krew, rentgen klatki piersiowej, ale wszystko było w normie lekarz stwierdził bardzo lekkie uszkodzenie mięśnia sercowego i delikatne powiększenie prawej komory serca, ale powiedział, że nie jest to coś czym powinienem się przejmować. Wracałem jeszcze 2 razy do szpitala + lekarza rodzinnego 6 razy, miałem robione EKG + krew, cholesterol cukier, próbę wysiłkową, ale znowu wszystko było w normie. Byłem 3 tygodnie na zwolnieniu, ale ciągle podczas szybszego spaceru miałem zawroty głowy. Wróciłem do pracy 2 tygodnie temu, staram się nie robić ciężkich rzeczy, ale kiedy podniosę ok. 13 kilogramów lub przyspieszę kroku ciągnąc za sobą wózek lub przyspieszę kroku podczas spaceru mam zawroty głowy i delikatny ból w klatce, które ustępuję zupełnie gdy się położę. Rzuciłem palenie 5 tygodni temu, wcześniej paliłem ok. 8 papierosów dziennie przez 7 lat. Ponieważ mieszkam w Anglii lekarze starają się mnie leczyć paracetamolem, ale myślę, że czuję się lepiej bez niego. I nie wiem co mam robić jakieś inne badanie, jeśli tak to jakie, czy czekać aż samo przejdzie.

Witam! Niestety nie przedstawił Pan dokładnych wyników wykonanych badań, co mogło by wnieść istotne informacje. W związku odpowiedź może nie być wystarczająco szczegółowa. Opisane objawy sugerują bóle dławicowe, czyli bóle serca spowodowane niedotlenieniem serca. Takie dolegliwości są typowe dla choroby niedokrwiennej serca, ale mogą być również spowodowane np. niedokrwistością. Z uwagi na młody wiek przyczyna wymaga dokładnej diagnostyki, gdyż w przeciwieństwie do późniejszego wieku, gdzie miażdżyca jest najczęstszą przyczyną, w Pana sytuacji problem może wynikać z innych przyczyn. Delikatne powiększenie prawej komory jak również opisywane uszkodzenie mięśnia sercowego wymaga kontroli w badaniu ECHO serca. Próba wysiłkowa wyszła prawidłowo, a więc nie ma wskazań do diagnostyki inwazyjnej (koronarografii). Wykonano wiele badań, właściwie zabrakło tylko badania ECHO serca i układu krzepnięcia z D-dimerami. W związku z tym proponuję wykonać te badania i skonsultować je z kardiologiem podczas wizyty. W tej chwili w przypadku braku istotnych odchyleń w dotychczas wykonanych badaniach proponuję zachować spokój i stosować się do zaleceń lekarza, wskazane jest pozostanie pod kontrolą kardiologa. Warto zadbać o zdrowy tryb życia, stosowanie odpowiedniej diety oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pozdrawiam serdecznie!