Czy to borelioza? Co z tym dalej robić?

Dzień dobry,

8 lat temu zdiagnozowano u mnie boreliozę (teraz mam 24) - pojawił się klasyczny rumień, dostałam antybiotyki i powinno być OK. Niestety, 4 miesiące temu z dnia na dzień pojawiły się objawy przypominające grypę oraz silny ból w kolanach (i ponad nimi). Nie poszłam do lekarza, myślałam, że samo przejdzie. Jednak po 2 tygodniach nieustannych dolegliwości udałam się do lekarza. Powiedziałam, iż podejrzewam, że ból może być powiązany z wcześniej przebytą boreliozą. Dostałam skierowanie do poradni chorób zakaźnych - jednak miałam najpierw przyjąć antybiotyk i zgłosić się na kolejną wizytę kontrolną. Gdy antybiotyki się skończyły, zgodnie z poleceniem ponownie odwiedziłam lekarza pierwszego kontaktu - tym razem była to inna pani doktor. Kobieta wyśmiała mnie, że to z pewnością nie borelioza i że nie mam tracić czasu na badania. Wg Pani - ból kolan spowodowały wysokie obcasy bądź odchudzanie (ani 1. ani 2. nie praktykuję!). Przepisano mi maść na bolące stawy. Tubka wykorzystana, a kolana jak bolały, tak bolą.

Badania oczywiście zrobiłam (pod koniec listopada), a wynik nie okazał się zadowalający. Pani nie powiedziała jednoznacznie, że to borelioza, jednak część wyników jest podwyższona i mam kolejne badania krwi w styczniu. Czy tu istotny jest czas? Boję się o nogi, gdyż ból utrzymuje się już 4 miesiące. Kolana cały czas bolą, nie ma dnia, żeby ból ustępował bądź był słabszy. Najgorzej jest, gdy mięśnie się naciągają - tzn. gdy wstaję, siadam czy chodzę po schodach. To uciążliwe i utrudnia mi pracę. Ponadto często drętwieją i odczuwam mrowienie. Inne objawy, które również występują: "dziury" w pamięci, senność, problemy z koncentracją, stany depresyjne, huśtawka nastroju, wrażenie splątania, danego dnia wiem, że nie powinnam wychodzić z domu, gdyż i tak zbyt wiele nie załatwię (mam wrażenie jakbym była pijana, wszystko leci mi z rąk).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy!

Opisane objawy mogą sugerować boreliozę, nie można tego wykluczyć. Przeleczenie boreliozy na wczesnym etapie daje spore szanse na wyleczenie, jednakże czasami zdarza się, że leczenie przynosi ograniczone skutki. Oprócz objawów, które można przypisać boreliozie, do stwierdzenia tego stanu rzeczy potrzebne jest uzasadnienie w postaci pozytywnych wyników testu ELISA i testu Western Blot. Zarówno diagnostyka i leczenie powinna być prowadzona przez lekarza chorób zakaźnych. W przypadku potwierdzenia podejrzeń może zostać zlecona antybiotykoterapia. Należy pozostać pod opieką lekarza chorób zakaźnych.

Redakcja abcZdrowie.pl