Czy to była szkarlatyna?

Witam. Jakiś czas temu córcia (4 latka) dostała wysypki na pleckach i brzuszku, a przy tym pojawiła się gorączka, ok. 39 stopni. Byłyśmy u lekarza, ale stwierdził, że się nic nie dzieje - mała jest po prostu przeziębiona (miała katar i kaszel), a wysypka jest prawdopodobnie od leków, które jej podałam. Przyszłam do domu uspokojona, ale tylko na dwa dni - wróciła silna gorączka, ból brzuszka, wymioty, a na dodatek pojawiły się na języku mocno powiększone kubki smakowe - język miał kolor mocno czerwonej truskawki. Był wieczór, więc pojechaliśmy z córcią na pogotowie i tam pani doktor stwierdziła, że to prawdopodobnie jest szkarlatyna, ale nie może zaręczyć na 100%, bo gardełko jest czyste. Mała dostała antybiotyk, po którym wszystko się ustabilizowało. Zastanawia mnie jednak - mała ma cały czas powiększone kubki smakowe, mniej niż było i język ma kolor normalny, a dodatkowo pojawiły się krostki przy pochwie i odbycie. Co powinnam zrobić, żeby te krostki zniknęły i czy to była szkarlatyna? Po świętach będziemy robić badanie moczu i krwi, to może też wykaże... Dziękuję z góry za odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Obraz objawów, które prezentuje Pani córka, wskazuje, że przyczyną choroby zapewne jest ostra infekcja bakteryjna, najpewniej szkarlatyna. Zwłaszcza, że objawy ustąpiły po wdrożeniu antybiotykoterapii. Wspomniane zmiany skórne w okolicach płciowych mogą, ale nie muszą być związane z przebytą chorobą. Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą - niestety, ale bez zbadania i obejżenia zmian nie da się określić ich charakteru i sposobu postępowania. Być może potrzebna będzie konsultacja lekarza pediatry. Proszę być dobrej myśli. Jeśli objawy ostrej infekcji ustąpiły to teraz powinno wszystko się stabilizować i niedługo Pani córka będzie w pełni zdrowa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

opisane objawy mogą świadczyć o szkarlatynie, warto w badaniach uwzględnić poziom ASO, krostki w okolicach odbytu mogą być niezależną sprawą, nie podaje Pani jaki antybiotyk dostawało dziecko i jak dlugo był stosowany antybiotyk, przy szkarlatynie powinien być stosowany 10 dni