Czy to było lunatykowanie?

Witam!

W zeszłym tygodniu w nocy wstałam i poszłam do pokoju współlokatorów, położyłam się obok nich na łóżku i podobno byłam bardzo zdziwiona, gdy pytali się mnie co tu robię, po czym wróciłam do siebie i zasnęłam. Pamiętam jakieś przebłyski, że wchodzę tam, kładę się, oni coś mówią, a ja wstaję. Potem ocknęłam się w pokoju i do rana byłam pewna, że to sen dopóki nie przyszła współlokatorka. To było moje pierwsze znane mi doświadczenie z lunatykowaniem. Dzisiaj w nocy natomiast, po około półtorej godziny snu obudziłam się i było mi strasznie zimno, okazało się, że okno poddaszowe w moim pokoju jest otwarte. Musiałam je sobie otworzyć, bo nikt inny tego z pewnością nie zrobił, ale nic nie pamiętam.

Dodatkowo od pierwszego z opisanych przypadków mam sny, które dzieją się w łóżku, w którym śnię. Tzn. są bardzo realistyczne, np. że śpię i nagle rozdzierają się mi spodnie, więc w pół śnie je zdejmuję, a rano okazuje się że to tylko sen. Nie wiem co się dzieje i czy to powód do zmartwień, więc pytam, tym bardziej, że często po alkoholu włącza mi sie dziwny tryb, żeby wychodzić z domu przez okna albo siadać na parapecie, nawet gdy jest to któreś piętro w bloku.

Mogę dodać, że trzy lata temu miałam atak padaczkowy z utratą przytomności wywołany przez światła stroboskopowe. Była to sytuacja pojedyncza, od tamtej pory unikam bardzo świateł, więc padaczki nie stwierdzono. Mam też torbiel w mózgu, ale jest ona bardzo mała i nie urosła od 3 lat, gdy po raz pierwszy zrobiono mi rezonans.

Czy może mi Pani powiedzieć, czy to jest normalne i czy powinnam z tym coś zrobić? Bo martwię się o swoje zdrowie i życie gdy kładę się spać, zastanawiam się nawet nad tym, żeby się przywiązać do czegoś, żeby mojemu uśpionemu mózgowi nie przyszedł na myśl skok z okna czy balkonu. Mam 20 lat i nigdy wcześniej nie zdarzało mi sie nic podobnego. Mój brat sporo lunatykował, gdy był mały, ale gdy podrósł to wszystko ustąpiło.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź z niecierpliwością.

Witam!

Opisane dolegliwości mogą sugerować somnambulizm czyli potocznie lunatykowanie. Jest to przypadłość często występujące w dzieciństwie, w wieku dorosłym regularne występowanie epizodów lunatykowania uznawane jest za patologie i należy przeprowadzić diagnostykę. Wydaje się, że dolegliwość ta może występować rodzinnie. Na podstawie Pani opisu można podejrzewać dwukrotny epizod lunatykowania. W związku z tym należy zachować ostrożność i konieczna jest obserwacja. Sporadyczne przypadki mogą wiązać się, ze zmęczeniem, brakiem snu oraz nadmiernym stresem. W związku z tym należy zadbać o należyty odpoczynek i relaks w ciągu dnia. W związku z ryzykiem doznania urazu, należy usunąć potencjalnie niebezpieczne przedmioty z sypialni. Okna i drzwi należy dokładnie pozamykać, aby uniemożliwić opuszczenie domu. W przypadku ponownego epizodu warto skonsultować problem z psychiatrą, gdyż może być konieczne zastosowanie farmakoterapii.

Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem, tak jak potrafię Pani niepokój o swoje zdrowie, bo jest Pani ważna dla siebie.
Proponowałabym ponownie zacząć od kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, który po wstępnym rozpoznaniu podejmie odpowiednią diagnostykę dla Pani.
Dodatkowo wskazana konsultacja i diagnostyka w Poradni leczenia zaburzeń snu.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com