Czy to choroba tarczycy?

Mam 29 lat, jestem kobietą. Podczas badania USG Doppler wykryto u mnie zmiany ogniskowe w tarczycy. A oto wynik: "Prawie całą objętość płata prawego zajumują sie dwie zlewające się ze sobą normoechogeniczne zmiany ogniskowe z otoczką halo o sumarycznychwymiarach 38,4x15,9 mm. W części środkowej większej zmiany obszar hypoechogeniczny śr. 5,9mm- wskazana BAC. W biegunie górnym tego płata hypogeniczna zmiana ogniskowa śr.4,6 mm  -wskazaza BAC. Płat lewy jednorodny o obniżonej echogeniczności. Regionalne węzły niepowiekszone". Poza tym od 2 lat czuję się senna, wiecznie zmęczona, rozdrażniona. Co oznacza mój wynik? Czy mam powody do niepokoju? Wizytę u endokrynologa będę miała dopiero na koniec llistopada – czy mogę do tego czasu spokojnie czekać? Co to są zmiany hypogeniczne? Czy to jest jakaś choroba tarczycy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam cały zespół ekspertów :)

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W obrazie USG tarczycy widoczne są zmiany, które należałoby zweryfikowac histopatologicznie, w związku z czym powinna być wykonana zalecana u Pani biopsja owych zmian. Badanie to pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaki jest charakter zmian. Na podstawie wyniku lekarz zaleci dalsze postępowanie.

Proponowałabym wykonać biopsję jak najszybciej. Natomiast rutynowa diagnostyka w kierunku chorób tarczycy obejmuje badanie hormonów TSH, fT3 i fT4.