Czy to czas postawić diagnozę autyzmu?

Witam serdecznie! Jestem babcią 3-letniego wnuczka który prawdopodobnie jest chory na autyzm.Niemalze od roku jest pod obserwacją lekarzy specjalistów i nie ma konkretnej diagnozy.Czy to juz nie czas by ją postawić? Syn sam boryka sie z problemem ,bo mamusia nie chce slyszeć o przypisywanej chorobie.Mimo ,ze dziecko nie mówi,nie wskazuje przedmiotów ,nie ma z nim kontaktu wzrokowego Prosze o pomoc,gdzie syn ma sie udać by wreszcie otrzymac właściwa diagnozę.Łączę pozdrowienia .

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, w tym wieku trudno ostatecznie postawić diagnozę a lekarze i psycholodzy nie do końca chcą ostatecznie jej podać. Czasami dziecko autystyczne okazuje się nim nie być.
Niezależnie od diagnozy warto zauważalne deficyty wyrównywać i obserwować a także zasięgać opinii u kilku różnych specjalistów.
Rodzice bardzo często nie są w stanie pogodzić się czy przyjąć taką diagnozę. Jest to dosyc powszechne zjawisko. Niestety nie pomaga dziecku bierna postawa. Dzieci zdrowe tez mają deficyty i korzystają z pomocy terapeutów.
Powodzenia!

Diagnoza autyzmu u małego dziecka jest trudna, ponieważ wiele zaburzeń skutkuje podobnymi objawami. Lekarze są ostrożni, ponieważ nietrafne rozpoznanie może być "łatką" na całe życie. Niektóre z autystycznych zachowań trudno zaobserwować u dziecka w wieku 3 lat i często konieczna jest długoterminowa obserwacja.

Witam Panią.
Jeżeli dziecko w wieku 3 lat nie mówi, nie wskazuje przedmiotów
i nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, to sama obserwacja
specjalistów nie wystarczy.
Zwlekanie z diagnozą i terapią może zaś doprowadzić
do nasilenia objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach
może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.
Przede wszystkim należy dziecko właściwie zdiagnozować.
Istnieje wiele zespołów chorobowych, których objawy są
bardzo podobne do autyzmu.
Ważne jest jednak, aby odróżnić autyzm od tych zaburzeń,
gdyż właściwa diagnoza zwiększa szansę na wprowadzenie
właściwego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla dziecka.
Aby wykluczyć inne zaburzenia czy choroby, których objawy
podobne są do autyzmu najlepiej wykonać jest następujące badania:
• komplet badań krwi i moczu, przy czym również wskazane
jest wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii
• badania słuchu – w celu wykluczenia problemów ze słuchem
• badania laryngologiczne – w celu wykluczenia problemów
z aparatem mowy i słuchu
• badania okulistyczne, w tym badania dna oka
• badania neurologiczne, by wykluczyć inne zaburzenia.
Można też wykonać badania genetyczne oraz metaboliczne.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić
rzetelną diagnozę w kierunku autyzmu.
Niezależnie od tego czy to jest autyzm czy inne zaburzenie
rozwoju, Pani wnuk wymaga stałych, wieloprofilowych oddziaływań
stymulujących jego rozwój poznawczy i społeczno - emocjonalny.
Proszę też zgłosić się z dzieckiem do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i poprosić o opinię o potrzebie wczesnego
wspomagania rozwoju dziecka.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry.Rodzice powinni złożyć wniosek do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o badanie dziecka w kierunku autyzmu /diagnoza funkcjonalna.Pozdrawiam./