Czy to depresja u mojej żony?

Mamy wszystko czego nam potrzeba, dobrze prosperującą firmę, zdolne dzieci, ale coraz częściej moja żona jest ze wszystkiego niezadowolona, nie chce wychodzić do kina, wyjeżdżać za granicę.

Zamyka się w pokoju, zasłania okna i pragnąc ciszy potrafi tak spędzać godziny nie jedząc. Raz już konieczna była kroplówka. Żona nie pracuje, dzieci są na studiach, dużo czasu spędza sama. Ja wracając z firmy mam nadzieję z nią spędzać czas, ale ona zamyka się w swoim pokoju. Jest to dla mnie także trudna i nerwowa sytuacja, dochodziło na tym punkcie do kłótni, gdyż nie chcę spędzać życia sam. Po kłótniach jest jeszcze gorzej. Sugerowałem wizytę u lekarza, ale żona jest uparta i twierdzi, że chcę ją wysłać do psychiatry.

A mnie chodzi o jej zdrowie i o normalne życie. Jesteśmy ze sobą już prawie 20 lat i chciałbym aby była szczęśliwa. Czy ona ma depresję? Co mam zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Zachowanie Pana żony może wskazywać na poważne zaburzenia psychiczne. Bardzo dobrze, że nie lekceważy Pan problemu i chce pomóc małżonce. Jednak za pomocą kłótni nie zmieni Pan jej sytuacji.

Warto, by w tej sytuacji postarał się Pan zachęcić żonę do wizyty u lekarza psychiatry. Może Pan postarać się wytłumaczyć jej, że wizyta u psychiatry nie jest niczym strasznym, że nikt nie będzie nic robił na siłę i wbrew jej zgody. Jeśli nie będzie chciała skorzystać z pomocy psychiatry, mógłby Pan spróbować ją zachęcić do wizyty u psychologa. Może Pan zapewnić żonę, że będzie Pan z nią uczestniczył w wizycie. Może być to dla niej bardziej bezpieczna forma kontaktu ze specjalistą.

Pan sam może skonsultować się z lekarzem psychiatrą i opowiedzieć mu o stanie psychicznym żony i o Pana podejrzeniach. Będzie Pan mógł wspólnie z lekarzem zastanowić się nad formą pomocy oraz namówieniem żony na wizytę. Warto spróbować różnych możliwości, ponieważ stan małżonki może się pogaszać.

Pozdrawiam