Czy to depresja, załamanie nerwowe, czy działanie hormonów?

Witam, mam 26 lat. W sierpniu wróciłam z zagranicy, tam było zimno, brak słońca, bo to na hali. Od tamtego czasu źle się czuję, jestem jakaś inna, a są dni, kiedy mi się nic nie chce. Na początku tylko spałam, płakałam, miałam jakiś lęk w sobie, nie mogłam jeść, miałam szum w uszach i głowie, piersi nabrzmiałe i bolące, trzęsłam się, myślałam, że wariuję. Brałam tabletki depresyjne ziołowe, ale to z 3 dni, bo mi przeszło, ale powtarza się to przed miesiączką albo po miesiączce. Konkretnie mam bóle brzucha silne, piersi bolą i są nabrzmiałe i tak jak dzisiaj, jestem 2 dni po miesiączce i na płacz mnie zbiera. Brak chęci do życia, ale to tylko chwilami. Możliwe jest też załamanie miłosne nieodwzajemnione. Nie widziałam w tym sensu od początku, a brnęłam w to dalej. Akurat ta sytuacja dla mnie jest bardzo skomplikowana. Nie wiem, czy to depresja, załamanie, czy to przez hormony, bo tak na ogół dobrze się czuję, tylko myśli krążą wokół tego chłopaka. Nie widzę sensu bez niego, dodam, że rok temu miałam wypadek samochodowy, kolega zginął, ja miałam wstrząs mózgu, ale dobrze się potem czułam. Jeszcze dodam, że robiłam badania, takie podstawowe - krew itd. - wszystko ok! Proszę mi coś doradzić, gdzie mam z tym się zgłosić? Dziękuję z góry!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie listu nikt Pani rzetelnie nie zdiagnozuje. Prawidłowe rozpoznanie wymaga bezpośredniej konsultacji u specjalisty. Objawy, o których Pani wspomina, czyli: spadek motywacji do działania, senność, płaczliwość, lęk, spadek apetytu, szumienie w uszach, ból piersi, bóle brzucha, niechęć do życia mogą wskazywać na wiele różnych przyczyn. Wspomina Pani, że dolegliwości nasilają się przed miesiączką albo po menstruacji. Być może objawy składają się na PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, o którym może Pani przeczytać pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-napiecia-miesiaczkowego. Powyższe dolegliwości mogą być również skutkiem zmiany miejsca zamieszkania i konieczności zaaklimatyzowania się do nowych warunków w związku z powrotem z zagranicy. Pani dolegliwości mogą wskazywać też na zaburzenia depresyjne albo lękowe. Nie bez znaczenia jest też zawód miłosny i szok w związku z przeżytym wypadkiem samochodowym. By móc postawić pewne rozpoznanie, konieczna jest wizyta u psychologa. Radziłabym udać się Pani do najbliższej poradni zdrowia psychicznego. To, że badania krwi wyszły Pani prawidłowo, nie oznacza, że dolegliwości nie mogą mieć charakteru somatycznego (cielesnego). Być może Pani złe samopoczucie wynika z zaburzeń w poziomie hormonów, dlatego radziłabym też udać się do endokrynologa i zrobić badania hormonalne. Nie zaszkodzi też umówić się do neurologa, by zbadał Panią i wykluczył przyczyny na tle układu nerwowego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia