Czy to depresja związana z porodem?

Witam, jestem 9 miesięcy po porodzie i zastanawiam się nad moim zachowaniem czasami nie wiem co się ze mną dzieje. Od kilku miesięcy może 5 jestem strasznie nerwowa dosłownie na wszystkich i o wszystko co tylko jest związane z dzieckiem (ale nie na samo dzieciątko). Czasami nawet się nie poznaje, najbardziej cierpi na tym mój mąż bo ciągle o coś obrywa, nie wiem jak sobie z tym poradzić, mało rzeczy mnie cieszy najchętniej siedziała bym z dzieckiem w domu i nigdzie nie wychodziła. Na dodatek 2 miesiące temu musiałam wrócić do pracy i kompletnie sobie z tym nie radzę. Pomimo, że dzieciątko zostaje pod opieką babci to ja przez pierwsze 2 dni pracy mam ściśnięte gardło i biegunka (i tak co tydzień, później się przyzwyczajam). Czy to jest zwykłe przewrażliwienie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią serdecznie,

Znalazła się Pani w nowej dla siebie sytuacji, która może wywoływać pewne obawy a także być przyczyną opisywanych przez Panią problemów. Z opisu nie wynika jednak jednoznacznie, że cierpi Pani na depresję poporodową (łączy się ona na ogół z odrzuceniem dziecka, z niechęcią do Niego), nazwałabym to raczej reakcją adaptacyjną.

Bardzo ważne jest by w pierwszych miesiącach życia dziecka być przy nim, rozumie to każda matka i dąży do tego by jak najdłużej zostać przy dziecku. Niestety realia są nieco inne i okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (+opcjonalnie 6 dodatkowych tygodni) to niewiele czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Obudził się w Pani instynkt macierzyński, nie chce Pani opuszczać dziecka, a jednocześnie zdaje Pani sobie sprawę z tego, że jest to nieuniknione. Te przeciwstawne uczucia budzą stres a co za tym idzie także określone reakcje organizmu. Ponadto pojawienie się tak silnego napięcia emocjonalnego może także wpływać na relacje z mężem, co z kolei skutkuje kłótnią. Ważne jest by nauczyła się Pani rozładowywać ten stres w inny sposób, z tej przyczyny proponuję Pani stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń relaksacyjnych. Szereg przykładów takich ćwiczeń znajdzie Pani zarówno w internecie jak i w książkowych poradnikach dotyczących walki ze stresem.

Proszę się nie obawiać, dolegliwości, jakie Panią dotknęły są dość powszechne u młodych mam, ważne jest by umiejętnie sobie z nimi radzić. Dlatego też proponuję Pani wizytę u psychologa, taka bezpośrednia rozmowa, pomoże się Pani uspokoić i wyciszyć oraz zaakceptować zaistniałą sytuację. Jestem przekonana, że jeśli uda się Pani uporządkować te wszystkie silne emocje, jakie się rodzą w związku z nową sytuacją z pewnością doskonale sprawdzi się Pani zarówno w roli matki jak i żony.

Pozdrawiam