Czy to dobre odżywianie i czy oczyści organizm?

Witam, próbuję oczyścić organizm oraz krew. W tym celu od pół roku: piję zieloną herbate, nie jem słodyczy, nie pije alkoholu, nie pale papierosów, jem mnóstwo owoców ( szczególnie : banany jabłka maliny gruszki) oraz warzyw ( ogórki , pomidory, koper, pietruszka, marchew itp), brałem raz środki na przeczyszczenie oraz miałem jedną LEWATYWE. Piję 2-4 l wody dziennie, często spaceruje , pracę mam w ruchu. Teraz od 2 tygodni jem czosnek. Czy to dobre odżywianie i czy oczyści organizm?

Proszę stosować poniższe zasady odżywiania odżywiania, czyli:
- zaczynać dzień od śniadania
- jeść 4-5 posiłków dziennie co 2-3 godziny, co chroni przed nagłym napadem głodu, nad którym ciężko zapanować
- dbać o różnorodność i estetykę posiłków, aby dostarczyć odpowiednią ilość substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych
- unikać nadmiernych ilości tłuszczów (np. gotowanie na parze zamiast smażenia)
- spożywać zdrowe węglowodany, czyli zamienić białe pieczywo na ciemne, makarony białe na razowe, ryż biały na brązowy, dodać do codziennego jadłospisu płatki owsiane. Należy pamiętać, że produkty te są doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie.
- pić co najmniej 2 litry wody dziennie
- unikać soli - stosować zioła
- zrezygnować przekąsek typu paluszki, chipsy, fast food, napoje gazowane.
Podczas komponowania codziennej diety należy również kierować się zasadami:
5 PORCJI PRODUKTÓW ZBOŻOWYCH – JEDNA PORCJA = 50 G CHLEBA LUB 30 G KASZY/RYŻY
W dziennej racji pokarmowej powinno znaleźć się 5 porcji produktów zbożowych (w każdym posiłku). Jedna porcja to 50 g chleba (jedna kromka) lub 30 g ryżu lub kaszy (waga produktu suchego). Następną grupą produktów są warzywa. Konsumpcja warzyw powinna wynosić ok. 400 g/dzień – około 4 porcji dziennie. Warzywa są niskokaloryczne, mogą być podawane do każdego posiłku. Naukowcy radzą, aby spożycie owoców było mniejsze niż warzyw.
300 G OWOCÓW – OKOŁO 3 PORCJE
Zaleca się spożywanie ok. 300 g owoców – 3 porcje. Owoce są bardziej kaloryczne. Mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu trójglicerydów we krwi oraz glikemii poposiłkowej. Produkty mleczne (mleko, jogurty, kefiry, sery, twarogi) rekomendowane są w ilości 2 porcji/dzień.
2 PORCJE PRODUKTÓW MLECZNYCH – 200 – 300 ML JOGURTU LUB MLEKA
Jedna porcja to 200 – 300 ml mleka lub jogurtu, także 40 g sera żółtego. Należy wybierać produkty mleczne o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Na wyższym poziomie piramidy znajdują się produkty bogate w białko.
RYBY 2 RAZY W TYGODNIU PO 120 G
Zaleca się spożywanie jaj, ryb morskich, mięsa i nasion strączkowych. Należy wyeliminować tłuste mięso na rzecz chudego, np. drobiu.
2-3 PORCJE MIĘSA/TYDZIEŃ – JEDNA PORCJA TO 150 G
Mięso powinno się zastępować rybami i roślinami strączkowymi, a zalecana ilość kształtuje się na poziomie 2 – 3 porcji po 150 g/tydzień. Na wierzchołku piramidy zostały umieszczone tłuszcze, których spożycie nie powinno przekroczyć zalecanego poziomu. Najwyższe walory zdrowotne posiada olej roślinny. Należy ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, np. przetworzonych produktów węglowodanowych: biały ryż, białe pieczywo, drobne kasze, makaron, ziemniaki w przetworzonej postaci oraz mięso czerwone, a także unikać jedzenia ciast, ciasteczek, tortów, czekolady, lodów czy alkoholu.
Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Przede wszystkim powinien Pan uświadomić sobie jedną rzecz – zdrowe odżywianie to działanie długofalowe. Nie jest to proces trwający tydzień, miesiąc czy rok. Bardzo dobrym krokiem była rezygnacja ze słodyczy, alkoholu czy nie palenie papierosów. Ważne i korzystne dla organizmu jest także spożywanie owoców i warzyw, które zawierają dużo witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Proszę pamiętać o tym, aby diecie znalazły się także źródła białka – nabiał, chude mięso, nasiona roślin strączkowych, tłuszczu – zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych – orzechy, nasiona, oleje, oliwa oraz węglowodanów złożonych – pełnoziarniste produkty zbożowe. Zachęcam do zapoznania się z nową Piramidą Zdrowego Żywienia.
Przeczyszczanie nie jest dobrym pomysłem, lepiej z niego zrezygnować.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
10 aspektów życia na które wpływa zdrowa dieta
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/10-aspektow-zycia-na-ktore-wplywa-zdrowa-dieta.html