Czy to dziecko:)?

Bardzo staramy się z mężem o dziecko. Ostatnią miesiączkę dostałam o 5 dni za wcześnie (zawsze jest super regularna, nigdy nie miałam opóźnienia) i trwała zaledwie 4 dni. Zakończyła się nagle. Dziś jest 5 grudnia i nadal nie mam okresu. Mam lekkie nudności, ale nie wymiotuję. Czasem pobolewa mnie w dole brzucha (jakby jajniki - dokładnie nie wiem, bo nigdy mnie nie bolały, poza tym kuje również na środku brzucha, nie tylko po bokach). Co najważniejsze robiłam 3 testy ciążowe (ostatni 31 grudnia) i wszystkie wyszły negatywnie - niestety.

Mam małe pytanie, związane z doświadczeniem mojej mamy, kiedy poszła do lekarza podejrzewając ciążę, a on stwierdził jakiś guzek, a to byłam ja. Gdyby nie jej intuicja prawdopodobnie by mnie nie było. Jutro idę do lekarza. Czy jeżeli jednak nie stwierdzi ciąży i zapisze tabletki na wywołanie miesiączki, uwierzyć i wziąć te tabletki? Czy jednak odwiedzić innego lekarza? I czy w ogóle jest jakaś możliwość, że w moczu może być jednak za mało hormonu HCG? Czy test ciążowy w niektórych przypadkach nie wykazuje obecnej ciąży?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję. Małgosia.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie napisała Pani, ile czasu minęło od ostatniej miesiączki oraz jak długo trwają zwykle Pani cykle. Skoro minął termin spodziewanej miesiączki, to test z moczu powinien dać wiarygodny wynik. Nie zawsze jednak wynik pozytywny w przypadku ciąży pojawia się od razu w pierwszych dniach po tym terminie. Dlatego najlepiej byłoby w Pani wypadku wykonać badanie stężenia betaHCG we krwi. Test ten jest dużo bardziej czuły niż ten domowy, z moczu. Wynik powyzej 5 mIU/ml świadczy o ciąży i pojawia się zwykle już po 7-8 dniach od zapłodnienia.
Nie sądzę, by lekarz chciał wywoływać miesiączkę bez upewnienia się, że nie jest Pani w ciąży. A ponieważ dysponujemy teraz szybkimi metodami, które to umożliwiają, to z pewnością nie powtórzy się sytuacja, jaka przydarzyła się Pani mamie.
Pozdrawiam serdecznie!